x-kom hosting

SLI / Crossfire - czyli łączymy karty graficzne

baza80
komentarz
komentarz

Witam! Wiem że GTX 550Ti to średnia karta ale dostałem za darmo i w celu poprawienia płynności gier nie za bardzo wiem czy lepszy rezultat będzie dodając drugą czy też nie bawić się w tandetę i zapodać np.HD 6950??? Szukałem wyników 3Dmark11 ale nic ciekawego nie znalazłem.

[b]CPU[/b] - AM3 PHENOM X4 955BE

[b]MOBO[/b] - AM3 [color=#00bfff]MSI 870 C45[/color] // [b]RAM[/b] - Good ram 1600 2x4GB

[b]GPU[/b] - ASUS GTX 550Ti

[b]HDD[/b] - OCZ SSD 60GB

[b]PSU[/b] OCZ 500W

cubeaim
komentarz
komentarz

Drugą do tej płyty nie wcisniesz, a więc nie masz innego wyjścia.
HD6950 pod warunkiem że osiągniesz OC wyższe od 3.7Ghz bo ta karta swoje potrzebuje by działać na 100% możliwości.

baza80
komentarz
komentarz

No zgoda ,ale tak czysto hipotetycznie zakładając że wynajdę w moich szpargałach płytę z SLI i zapnę 2xGTX550ti to jak z tą grafiką wtedy będzie???
Czy wynik w 3Dmark11 będzie lepszy dla HD 6950??? Bo cenowo wychodzi podobnie np.GTX550Ti środnio 500PLN a HD 6950 trochę ponad 1000 papiera. Już nie liczę ze płyta obsługująca SLI jest dwa razy droższa!

MC Jay
komentarz
komentarz

[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Już nie liczę ze płyta obsługująca SLI jest dwa razy droższa! [/font][/color][/quote]

Nie opłata bawić się w SLI za samo mobo obsługujące 16x/16x wywalisz 700zł, taniej to znajdziesz tylko 8x/8x a więc tylko w pierwszym przypadku osiągniesz i tak wydajność 6950, w drugim dojdziesz do poziomu 6850

baza80
komentarz
komentarz

No dzięki to jest sensowne wytłumaczenie.Patrząc na wyniki testów to GTX 550TI ma 2500 w 3DM (moja zaliczyła 3500) a HD 6950 koło 5000 więc możemy założyć że łącząc karty w pary pomnażamy wynik w 3DM razy 2 tak?

cubeaim
komentarz
komentarz

Bardziej otrzymujemy wynik około 150 -180% i to zależy od konkretnych kart (no i aplikacji).
GTX550ti nie skalują się tak dobrze jak karty HD6850 albo GTX460.

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='MC Jay' timestamp='1325605869' post='1410240'] Nie opłata bawić się w SLI za samo mobo obsługujące 16x/16x wywalisz 700zł, taniej to znajdziesz tylko 8x/8x [/quote]
Nie wydaje mi się, że piszesz prawdę. Ta płyta jaki ma układ - 16x/16x - za mniej niż 500zł:
[url="http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8p67-m-pro-r3-0-intel-p67-lga-1155-3xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-matx-376825/"]http://www.morele.ne...re-matx-376825/[/url]

:cfaniak:

  • 4 tygodnie później...
alianta2
komentarz
komentarz

Witam, czym się różni 8x8, a 16x16? Która płyta będzie lepsza do CF HD 6850 Cyclone OC - [url="http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-p67a-gd55-b3-intel-p67-lga-1155-2xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-378227/"]http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-p67a-gd55-b3-intel-p67-lga-1155-2xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-378227/[/url] czy może http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8p67-m-pro-r3-0-intel-p67-lga-1155-3xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-matx-376825/ ?

tluk
komentarz
komentarz

W codziennym użytkowaniu nie ma znaczenia czy masz 8x8 czy 16x16 (różnicę zauważyłbyś jednak golym okiem przy 4x4). Dopiero przy overclockingu i róznych testach syntetycznych są różnice kilku % w wydajności. Dla typowego użytkownika to zatem bez znaczenia ale na profesjonalnych zawodach OC każdy punkt się liczy ;) Poza tym pamiętaj, że [url="http://www.bestpcinfo.pl/2011/11/19/2x-radeon-hd6950-vs-geforce-gtx580-co-jest-lepsze/"]SLI/CF nie zawsze działa tak jak trzeba[/url] ;)

Igorrodz
komentarz
komentarz

@UP
Akurat karty graficzne z rodziny Radeon HD68xx skalują się w 100% czego nie można powiedzieć o kartach, które są w Twoim teście.

  • 1 miesiąc później...
tluk
komentarz
komentarz

@ UP
Wybacz, że dopiero teraz odpowiadam ale zwykle nie mam czasu na przeglądanie dodatkowych wątków :)

Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o skalowanie ale też o to, że mimo wszystko w niektórych grach SLI/CF praktycznie w ogóle nie działa (mimo, że są to gry sprzed 2, może 3 lat). Ponadto wiadomo, że do SLI/CF potrzeba dużo mocniejszego zasilacza i lepiej wentylowanej obudowy ;) Ja na co dzień naprawdę bym się nie bawił w SLI/CF a działał na jednej mocnej karcie ;)

cubeaim
komentarz
komentarz

Nie wiem czy pisałem to, ale świetny test :)
Wnioski są proste - CF wydajnych kart pokroju HD6950 zaczyna nabierać sensu dopiero przy wysokich roździelczościach, do niższych jedna wydajniejsza karta nada się znacznie lepiej .
Trzeba się też zorientować czy i w jakie gry chcemy grać oraz ile na samo rozwiązanie kart graficznych chcemy przeznaczyć.
Powyższy test to porównanie produktów na szczeblu 2000zł. Stawiam piwo,
że korzystniejsza dla konfiguracji 2 kart będzie konfrontacja tych z zakresu cenowego 1200 - 1500zł :)

T.luk - swoją drogą 2 radeony HD7850, raczej byś śmielej podłączył niż 1 GTX580, prawda? :D
Karty idealne do grania w rozdziałkach wyższych niż FHD i konfiguracjach kilkumonitorowych (których nie testowałeś przy dwóch 6950 ;) )
http://www.tweaktown.com/articles/4597/amd_radeon_hd_7870_2gb_reference_video_cards_in_crossfire/index5.html (test HD7870 w CF)

Creative_21
komentarz
komentarz (edytowane)

powiem tyle tylko że mam cf hd6850 i w grze np. Wiedźmin 2 gry nie skalują się w pełni ale jedna karta zupełnie wystarcza do gry na fullHD 1920x1200 a 2 skalują się gdzieś w 80%


a mam pytanie jeszce co do ustawień CF w CCC:
co ustawić przy CF:
1. zgodność z AFR
2. Optymalizuj 1x1
3. Użyj Predefiniowanego profilu AMD

Edytowane przez Creative_21
tluk
komentarz
komentarz

[quote name='rekyza' timestamp='1331651304' post='1463394']Nie pisz głupot. Kilka razy już argumentowałem ten test, który ciągle podsyłasz i ani razu nie odważyłeś się prowadzić dyskusji.[/quote]
Wybacz ale jeśli do Ciebie nie dociera prosta rzecz - SLI / CF nie w każdej grze działa tak przewidywalnie jak chcesz - to faktycznie nie ma o czym rozmawiać. Polecasz po prostu coś co nie zawsze się sprawdza (a pojedyncza mocna karta zawsze będzie działała tak jak trzeba) i tyle w tym temacie. I żeby nie było, na co dzień nigdy bym nie używał SLI / CF...

[quote][b]Myślę, że każdy kto jest w temacie to zdaje sobie sprawę, że ten procesor jest za słaby aby wykonywać test odnośnie 2x hd 6950[/b][/quote]
Patrząc w ten sposób to równie dobrze ten procesor jest za słaby do karty w stylu HD7970 a jednak [url="http://www.bestpcinfo.pl/2012/02/29/xfx-radeon-hd7970-black-edition-3gb-nowy-wymiar-wydajnosci/16/"]widać ogromny skok wydajnościowy względem innych kart[/url]. Dalej chcesz jakieś bajeczki opowiadać?

rekyza
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote]Wybacz ale jeśli do Ciebie nie dociera prosta rzecz - SLI / CF nie w każdej grze działa tak przewidywalnie jak chcesz - to faktycznie nie ma o czym rozmawiać. Polecasz po prostu coś co nie zawsze się sprawdza (a pojedyncza mocna karta zawsze będzie działała tak jak trzeba) i tyle w tym temacie. I żeby nie było, na co dzień nigdy bym nie używał SLI / CF...[/quote]

Proste pytanie. Czy znasz chociaż jeden tytuł gry, który nie pójdzie na full detalach ze sprzętem wymienionym przeze mnie?

Kilka razy zadałem Ci to pytanie ani razu nie byłeś wstanie mi odpowiedzieć. Pisać ciągle tego samego więcej nie zamierzam i jeżeli w tym temacie nie skończymy należycie dyskusji to nigdy więcej bzdur nie pisz.

Dla uzupełnienia większość gier obsługuje cf/sli i sprzęt ten będzie wydajniejszy, zdarzają się przypadki, które nie obsługuje cf/sli, ale to dlatego, że są to gry oparte o stary silnik, który nie jest wymagający.
Przez to, że nie jest wymagający to 1x hd 6870 (ew. podkręcony) spokojnie sobie z nimi radzi.

Edytowane przez rekyza
Blaq
komentarz
komentarz

[quote name='gtxxor']
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Żadnego CrossfireX / SLI i mówię ci to jako ex-użytkownik tandemu kart. Niech za dowód posłuży ci porównanie. Przed HD 7970 posiadałem duet HD 6870, leciutko podkręconych. W teorii taka parka powinna mieć wydajność referencyjnie taktowanego HD 7970. W praktyce? Potwierdzenie znajdywało to jedynie w... 3D Markach.[/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Wiele gier niedługo po swych premierach nie obsługiwało CFX (część nie obsługuje poprawnie po dziś dzień) i tym oto sposobem za kwotę ponad 1300zł otrzymywałem często wydajność pojedynczej 6870, a czasem nawet nie (patrz Call of Juarez). I nie jest to jedno CoJ ale permanentne problemy z multi-GPU miewają Wiedźmin 2, Skyrim, Alan Wake i jeszcze sporo "topowych" gier.[/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Co jednak gdy CrossfireX / SLI wspierane było przez tytuł (często po setkach dogranych łatek i wersji sterowników)? Ano, Fraps pokazuje zabójcze 100 fps. - i co? I nic... mikro-przycięcia zabijają rozgrywkę i ma się wrażenie jakby karty ledwo "dyszały" a na ekranie było ledwo 25 klatek.[/font][/color]
[/quote]

rekyza
komentarz
komentarz (edytowane)

Bzdury, które nie mają żadnego potwierdzenia. Ja również mogę cuda napisać, ale nie mieć żadnych dowodów na to co mówię.

Poleciłem już zestawy oparte cf/sli wielu osobom i jak spotykam się z opiniami odnośnie nawet zestawów opartych od 2x hd 6850 to ludzie są wniebowzięci wydajnością tych kart.

[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Wiele gier niedługo po swych premierach nie obsługiwało CFX (część nie obsługuje poprawnie po dziś dzień) i tym oto sposobem za kwotę ponad 1300zł otrzymywałem często wydajność pojedynczej 6870, a czasem nawet nie (patrz Call of Juarez). I nie jest to jedno CoJ ale permanentne problemy z multi-GPU miewają Wiedźmin 2, Skyrim, Alan Wake i jeszcze sporo "topowych" gier.[/quote][/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica,arial,sans-serif]Wszystkie gry, które zostały wymienione hd 6870 2gb radzi sobie z nimi z palcem w [/font][/color][b][color=#ff0000][font=helvetica,arial,sans-serif]nosie[/font][/color][/b][color=#282828][font=helvetica,arial,sans-serif]. Skoro tak sporo tych topowych gier to słucham, bo wszystkie gry, które zostały wymienione mają słabe wymagania.[/font][/color]

Edytowane przez Exilled
rekyza
komentarz
komentarz (edytowane)

Skoro uważasz, że nie ma gry z którą te karty by sobie nie poradziły to czego chcieć więcej? nikt nie mówił, że cf/sli zawsze działa idealnie.

Jednak w większości grach 2x hd 6870 2gb jest sporo wydajniejsza od hd 7950, a w gry które nie obsługują cf/sli to pojedyńczy hd 6870 sobie spokojnie radzi na full.

Dlatego 2x hd 6870 2gb jest lepszym rozwiązaniem od hd 7950.

Edytowane przez rekyza
Creative_21
komentarz
komentarz (edytowane)

to ja się tutaj dopiszę mam 2 hd6850 w 3 dmarku bez podkręcenia wyszło mi na Performance 7200 pkt po podkręceniu było 7543 i jeszce był zapas do podkręcenia także nieźle :) porównywalnie i taniej od 7950,

więc nie wiem po co przepłacać


[b][url="http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Testy_3DMark_Vantage%2C_3DMark_11%2C_Heaven_Benchmark_2.5-4381/strona/16664.html"]http://www.benchmark...rona/16664.html[/url][/b]

skyrmin chodzi na FULLHD bez zacinki Mafia II to samo Anno 2070 tak samo więcej nie testowałem ale wszystko na FULL HD

[quote]
[url="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=63642"][color=#0033ff][b]Exilled[/b][/color][/url][b] (dziś, 17:52): [/b]
Postaraj się pisać mniej słów niecenzuralnych, które nie nadają się do publikowania.
Na razie tylko ostrzeżenie

[/quote]

z palcem w nosie nie niecenzuralne słowo WOW no comment :D

Edytowane przez Creative_21
tluk
komentarz
komentarz

[quote name='rekyza' timestamp='1331736093' post='1464072']Proste pytanie. Czy znasz chociaż jeden tytuł gry, który nie pójdzie na full detalach ze sprzętem wymienionym przeze mnie?[/quote]
A Ty dalej udajesz, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Gdzie coś takiego napisałem? Napisałem tylko (i zdania swojego nie zmieniam bo to prawda), że w przypadku SLI/CF są gry gdzie wydajność dwóch kart jest żenująco niska jak na taki tandem i tego nie przeskoczysz choćbyś pisał nie wiadomo co. I chyba każdy wie, że jedna karta zawsze będzie maksymalnie spożytkowana a dwie już niekoniecznie...

[quote name='rekyza' timestamp='1331736093' post='1464072']Kilka razy zadałem Ci to pytanie ani razu nie byłeś wstanie mi odpowiedzieć. Pisać ciągle tego samego więcej nie zamierzam i jeżeli w tym temacie nie skończymy należycie dyskusji to nigdy więcej bzdur nie pisz.[/quote]
Naprawdę nie potrafisz zauważyć o czym jest w ogóle ta rozmowa?

[quote name='rekyza' timestamp='1331736093' post='1464072']zdarzają się przypadki, które nie obsługuje cf/sli, ale to dlatego, że są to gry oparte o stary silnik, który nie jest wymagający.[/quote]
Engine to jedno a jego optymalizacja to drugie. Przykład? Jak długo nie działało SLI/CF w Crysis / Crysis Warhead? ;)

Przestań więc wymyślać coś czego nie napisałem bo nie twierdzę, że SLI / CF nie wystarcza do full-HD. Twierdzę natomiast, że nie w każdej grze wzrost wydajności jest taki jakbyśmy chcieli i wydajność dwóch kart trudno przewidzieć. Z tego też względu zawsze będę preferować jedną mocniejszą kartę (chyba, że w przyszłości developerzy gier będą gwarantować 100% kompatybilności z SLI / CF).

fiddlesticks
komentarz
komentarz

Zdecydowanie jestem po stronie rekyza, t.luk wysyła co każdy post widzę ten denny test, a inni w to wierzą. Co z tego że w Crysis nie działało SLI/CF, skoro i tak z HD6870 spokojnie pójdzie na max, a to jest stara gra, według mnie słabe argumenty przedstawiasz t.luk. Technologia tak idzie do przodu, że nawet bym nie patrzył czy 2-3 gry nie obsługują SLI/CF, tylko brał na spokojnie, do "słabszych gier" które nie obsługują SLI/CF wystarczy tylko 1 HD6870.

rekyza
komentarz
komentarz

[quote]że w przypadku SLI/CF są gry gdzie wydajność dwóch kart jest żenująco niska jak na taki tandem i tego nie przeskoczysz choćbyś pisał nie wiadomo co. I chyba każdy wie, że jedna karta zawsze będzie maksymalnie spożytkowana a dwie już niekoniecznie...[/quote]

T.luk żenująco denny jest poziom Twoich wypowiedzi.
Zacytuje creative'a, który przed Tobą opisał działanie jego sprzętu (który osobiście mu poleciłem z tego co pamiętam).

[quote]skyrmin chodzi na FULLHD bez zacinki Mafia II to samo Anno 2070 tak samo więcej nie testowałem ale wszystko na FULL HD[/quote]

tluk
komentarz
komentarz

[quote name='fiddlesticks' timestamp='1331817336' post='1464475']Zdecydowanie jestem po stronie rekyza, t.luk wysyła co każdy post widzę ten denny test, a inni w to wierzą. Co z tego że w Crysis nie działało SLI/CF, skoro i tak z HD6870 spokojnie pójdzie na max, a to jest stara gra, według mnie słabe argumenty przedstawiasz t.luk. Technologia tak idzie do przodu, że nawet bym nie patrzył czy 2-3 gry nie obsługują SLI/CF, tylko brał na spokojnie, do "słabszych gier" które nie obsługują SLI/CF wystarczy tylko 1 HD6870.[/quote]

[quote name='rekyza' timestamp='1331819275' post='1464501']T.luk żenująco denny jest poziom Twoich wypowiedzi.
Zacytuje creative'a, który przed Tobą opisał działanie jego sprzętu (który osobiście mu poleciłem z tego co pamiętam).[/quote]
Czy wy się ludzie czegoś napaliliście czy naprawdę nie wiecie o czym tutaj mowa i celowo wszystko przeinaczacie? Pozwolę sobie zacytować to co już nieraz pisałem:

[quote]Przestań więc wymyślać coś czego nie napisałem bo nie twierdzę, że SLI / CF nie wystarcza do full-HD. Twierdzę natomiast, że nie w każdej grze wzrost wydajności jest taki jakbyśmy chcieli i wydajność dwóch kart trudno przewidzieć. Z tego też względu zawsze będę preferować jedną mocniejszą kartę (chyba, że w przyszłości developerzy gier będą gwarantować 100% kompatybilności z SLI / CF).[/quote]
I tyle w tym temacie. Przestańcie uogólniać i wymyślać dziwne rzeczy bo prawda jest taka, że jedna mocniejsza karta zawsze będzie mniej problematyczna w użytkowaniu. Jeśli zatem nie macie jakichś konkretnych argumentów to radzę się nie wypowiada bo sami się trochę ośmieszacie.

szagus
komentarz
komentarz

SLI / CF obecnie się opłaca, ale wiąże się to z różnymi problemami, o których pisze t.luk. Nie mamy pewności czy dana gra, która wyjdzie w przyszłości będzie się skalować dobrze. Dopóki takiej pewności nie będzie to wiąże się pewne ryzyko z bawieniem się w tej układ. Mikroprzycięcia i inne duperele? Może mit, może prawda. Nigdy nie miałem u siebie CF / SLI, więc ciężko powiedzieć coś na ten temat.
Kwestia dyskusyjna. Teoretyczna wydajność układu w CF za cenę jednej mocniejszej karty powinna być znacznie większa. Czy jesteście jednak absolutnie pewni, że będzie to się sprawdzało? Ja nie.

Gdybym kupował komputer dla siebie za ponad 4000zł (a na pewno nie będę) to zaryzykowałbym CF. Rozumiem jednak ludzi, którzy by nie zaryzykowali.

tluk
komentarz
komentarz

@ UP
Cieszę się, że chociaż jedna osoba rozumie, że SLI / CF to raczej loteria jeśli chodzi o skalowalność w grach :) Na chwilę obecną ja bawiłbym się w SLI / CF jedynie kiedy biłbym jakieś rekordy w testach syntetycznych - tam SLI / CF praktycznie zawsze wypada bardzo dobrze - ale oczywiście nie mogę zabronić jeśli ktoś chce sobie "poeksperymentować". Ja tylko przestrzegam, żeby być tego świadomym ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.