x-kom hosting

Podkręcanie Intel Core 2 Quad Q8200,

Vasq
utworzono
utworzono

Zacznę od tego, że jestem totalnie zielony w tych sprawach i potrzebuje pomocy :)
Ogólnie planuje zakup nowej karty graficznej (GF GTX 460 768 mb)lecz muszę przedtem podkręcić procka przynajmniej do 2.8GHz.
Aktualny sprzęt:
Typ procesora QuadCore Intel Core 2 Quad Q8200, 2333 MHz (7 x 333)
Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-EP43-DS3 (4 PCI, 1 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
Pamięć: 4GB RAM
Zasilacz: Antec BP550
Karta graficzna: nVIDIA GeForce 9800 GT

Myślę, że to wszystkie potrzebne dane. :P
No więc w BIOSie mam CPU frequency (czy jakoś tak) z wartością 333. Ktoś mi powiedział że mam podkręcać o 10, sprawdzając temperaturę i stabilność procka i tak w kółko.
Wiem że muszę dobić do 400 aby mieć te 2.8GHz.
No i jedno zasadnicze pytanie... Czy właśnie tak mam zrobić? Nic się nie sfajczy ani nic? Nie chciałbym czegoś popsuć.

Magellan
komentarz
komentarz

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,5 Nic nie sfajczysz, jak będziesz postępował zgodnie z poradnikiem. Pobierz sobie OCCT do testowania procka.

Vasq
komentarz
komentarz

Wszystko wiem tylko z tym napięciem troszkę nie ogarniam. Możesz mi to wytłumaczyć?

Magellan
komentarz
komentarz

Tzn. o co ci chodzi? Napięcie podnosisz, jak procek robi się niestabilny, albo jak chcesz kręcić RAM.

djmakus
komentarz
komentarz

[quote]Ktoś mi powiedział że mam podkręcać o 10, [/quote]
o tyle to się podkręca jak procesor jest już na granicy swojej podkręcalności

na dzień dobry zaserwuj mu co najmniej te FSB 366. Jak będzie stabilny to następnie ustaw FSB na 400.
co prawda Q8200 to niezbyt udana sztuka ale do tych 3,5GHz powinien się podkręcić na lepszym chłodzeniu - a to jest minimum dla tego GTXa którego planujesz kupić

Vasq
komentarz
komentarz

[quote name='Magellan' timestamp='1292274227' post='1141683']
Tzn. o co ci chodzi? Napięcie podnosisz, jak procek robi się niestabilny, albo jak chcesz kręcić RAM.
[/quote]
Z ramem nie zamierzam nic kręcić. Czyli napięcia najlepiej nie ruszać? Przynajmniej mam nadzieję że podkręcając nie będę musiał kombinować z tym. Oby się udało dolecieć do tych 3.5MHz xd

djmakus
komentarz
komentarz

pamiętaj że podkręcając procesor podkręcasz także pamięć RAM
aby być pewnym że nie ograniczą Ci one OC musisz ustawić dla nich niższą prędkość (np mając pamięć 800MHz tak ustawiasz FSB;DRAM aby pracowały jako 667MHz)

Vasq
komentarz
komentarz

Zarzuciłem mu te 360 i po kilku minutach na 100% zużycia procesora wyskoczyło w OOCT "procesor jest za gorący!"
Czy to normalne i trzeba przeczekać i puścić dalej test czy może poczekać na zmianę chłodzenia i zmniejszyć do normalnego poziomu OC.

djmakus
komentarz
komentarz

oo..to ciekawe...
pewnie pasta się już mocno zużyła...albo chłodzenie jest źle założone...
w takim wypadku wróć do referencyjnych zegarów i czekaj na lepsze chłodzenie i lepszą pastę termo-przewodzącą

itsmylife
komentarz
komentarz

Podstawowe pytanie jakie masz temepratury teraz bez podkrecania i jakie masz zalozone chlodzenie? To boxowe od intela czy cos lepszego? BO jak boxowe to zapomnij o takim kreceniu.

Vasq
komentarz
komentarz (edytowane)

Chlodzenie raczej boxowe, bo nic nie wymieniałem. A temperatura to średnio 50 stopni w spoczynku czyli tak samo jak po podkręceniu
Od razu spytam... Jakie chłodzenia kupić (granica 200-300zł). Myślę że jakieś porządne dostane. Ogólnie muszę posprzątać kompa od wewnątrz.

Edytowane przez Vasq
itsmylife
komentarz
komentarz

Na boxie nie podkrecisz za bardzo a na pewno nie do tych wartosci. JEsli masz 50 stopni w spoczynku to duzo, sprawdz pod obciazeniem pewnie bedzie powyzej 60, a po podkreceniu jeszcze wiecej. Takze polecam jesli chcesz podkrecac zakupic porzadniejsze chlodzenie procesora.

Vasq
komentarz
komentarz (edytowane)

No więc odkurzyłem kompa od wewnątrz i jest lepiej :D przynajmniej nie wyskakuje "proces jest za gorący"! :P
http://img683.imageshack.us/i/2010121816h13cpu1.png/ - reszta rdzeni tylko lepiej :P

Edytowane przez Vasq
djmakus
komentarz
komentarz

jak na konstrukcje 45nm to temperatury masz strasznie wysokie...
jeśli chcesz przeznaczyć tyle kasy (300zł) na chłodzenie to będzie i na przyszłość:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=32705

itsmylife
komentarz
komentarz

300zl na chlodzenie to uwazam masakrycznie duzo. Do 200zl spokojnie kupisz wydajne chlodzenie np chlodzenia Scythe, Zalman, Corsair. Na allegro spokojnie kupisz dobre chlodzenie tych marek do 150zl nawet.

  • 2 tygodnie później...
Vasq
komentarz
komentarz (edytowane)

Jednak zdecydowałem się na SilentumPC Spartan (jakoś tak)
Niby dobre i tanie chłodzenie :)
Ja jakiegoś super chłodzenia nie potrzebuję a kasa zawsze się przyda na coś innego (piwo ;)) :D

No więc zarzuciłem mu te 360 i wszystko OK, stabilne, gdy zwiększyłem do 400 - po chwili testowania w OCCT wyskoczyło mi Error detected on core2 (czy jakoś tak). Czym może to być spowodowane? Mam nowe lepsze chłodzenie. Dodam że mam nową kartę graficzną GTX 460 GIGABYTE 1024MB.

Edytowane przez Vasq

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.