x-kom hosting

Laptop zalany herbatą. Nie uruchamia się.

DawidG3
utworzono
utworzono

Witam!
Problem dotyczy laptopa Dell Latitude C510/C610 (model z naklejki pod laptopem). Dziś, gdy laptop był włączony, wylała się na klawiaturę niewielka ilość ciepłej herbaty. Lapotopa wyłączyłem przyciskiem od zasilania tak szybko, jak było to możliwe. Odłączyłem wszystkie kable, wyjąłem baterię i napęd optyczny. Na baterii i napędzie była wilgoć. Wytarłem ją papierowym ręcznikiem. Również komory na baterię i napęd wyczyściłem. Zamontowałem baterię, wcisnąłem przycisk zasilania i... Laptop się nie uruchamia. Bateria jest naładowana. Na zasilanii z zasilacza również się nie włącza. Jedyne co daje o sobie znać to fakt, iż po naciśnięciu przycisku zasilania dioda od "Power" świeci przez 2-3 sekundy, a potem gaśnie. Nic się nie włącza, ani dysk, ani wentylatory.
Bardzo proszę o pomoc, na laptopie mam bardzo ważne dane.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Dawid.

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Głupio zrobiłeś. Laptopa nie powinieneś włączać przez 24h, najlepiej umieścić go w ciepłym i suchym miejscu, a zalanej baterii i napędu przynajmniej na czas pierwszego uruchomienia nie wkładać. Zapewne komputer jest dead.

DawidG3
komentarz
komentarz (edytowane)

Czy oprócz umieszczenia laptopa w ciepłym i suchym miejscu powinienem coś jeszcze zrobić?

EDIT: Wyjąłem dysk twardy. Wydaje się być suchy.

Edytowane przez DawidG3
Armey
komentarz
komentarz

jezeli wiesz jak rozlozyc i pozniej zlozyc komputer to rozkręć go i wysusz go np suszarką do wlosów bardzo dlugo i starannie ale nie z blizka zeby czesci nie ulegly stopieniu nastepnie zloż i jeszcze przelec suszarką klawiaturę i pozniej spróbuj uruchomic.

matisiok224
komentarz
komentarz

Właśnie, spróbuj go odłożyć na jaknajdłużej żeby wysychł porządnie. Potem suszareczka i wio. Tak jak z zegarkiem, zamoczysz to potem musi jedynie (z baterią) wyschnąć i dalej działa ;)

DawidG3
komentarz
komentarz

Rozebrałem go, ale nie wyjąłem płyty głównej. Wczoraj z ciekawości włożyłem baterię i wcisnąłem przycisk Power. I... O dziwo zaczął się normalnie załączać :D Ale bałem się co będzie dalej, więc wyjąłem batreię. Czy po suszeniu suszarką mogę go już normalnie uruchomić?

[b]dev^[/b], ale laptop ma "trochę" więcej elektroniki :P

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Jeśli wysuszyłeś płytę, nadmuchałeś pod płytę to może będzie OK :) Aczkolwiek musisz wiedzieć o zjawisku "elektronicznej korozji". Krótko mówiąc, komputer może Ci działać 2 dni, 2 miesiące albo 2 lata i nie wiesz, czy przypadkiem, za chwilę, szlag go nie trafi ;) Zależy ile płynu wylałeś, i ile się odstało do środka obudowy.

DawidG3
komentarz
komentarz

Może :P A jeśli kupię w sklepie komputerowym jakiś środek do czyszczenia elektroniki i wyczyszczę nim płytę - będzie ok? Jak długo?
Na klawiaturę poszło... Hm... Coś około łyżki stołowej (tej duzej, od zupy :P ) herbary. Oczywiście słodkiej, z cytrynką ;)

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Nikt Ci nie powie, jak długo będzie działał ten komputer, nikt wróżką nie jest, a uszkodzeń raczej gołym okiem się nie zobaczy. Przynajmniej na ten moment. Łyżka to niby niedużo, ale kto wie ile nabroiła i gdzie się dostała... Czy środek pomoże - nie wiem ;)

DawidG3
komentarz
komentarz

No to co ja mam robić? ;( Nowego lapka kupić (są na alelegro identyczne modele)? He będę miał na części ;D

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Póki działa - niech działa :) Może nie będzie uszkodzony. Na razie nic nie kupuj z części, bo nie wiesz, co dokładnie zostało uszkodzone. Po prostu musisz pamiętać, ze z dnia na dzień laptop może odmówić posłuszeństwa ( powoli, lub nagle :) ).

DawidG3
komentarz
komentarz

Ale tak się składa że mam masę ważnych danych na HDD (głównie zdjecia rodzinne). Może mi dysk walnąć tak nagle? Jeśli tak się zrobi będzie baaardzo źle... Muszę chociaż te zdjęcia odzyskać...

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Możesz odzyskać dane bezproblemowo - podłączając dysk SATA 2,5' pod normalny PC. Może, ale nie musi walnąć ;) Tak jak każdy element w tym laptopie.

DawidG3
komentarz
komentarz

Pocieszyłeś :P Ale dzięki za pomoc.
Czyli nawet alkohol izopropylowy mnie nie uratuje?

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Raczej nie zaszkodzi. Wiesz w które dokładnie elementy naciekło, że chcesz czyścić? ;)

DawidG3
komentarz
komentarz

Nie zaszkodzi, ale czy pomoże?
Planuję kąpu-kąpu MoBo xD Nie zaszkodzi? :P

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Nie, ale pamiętaj, że po tej operacji suszenie 48h minimum w ciepłym pomieszczeniu. I odłącz wszystkie części mechaniczne, typu wentylatory itp.

DawidG3
komentarz
komentarz

Jeśli byłbym pewien że po takim kąpaniu będzie na 100% dobrze, to byłbym w stanie suszyć go przez 480h. No ale tej pewności nie mam :(
He, izopropylu też nie mam xD

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Pewności nigdy nie ma po zalaniu. Im szybciej wykąpiesz, tym mniejsza szansa na elektrokorozję ;)

Hablababla
komentarz
komentarz

Skoro tak boisz się o ważne dane,zdjęcia itp. to idź do kolegi i poproś aby Przechował Ci te dane lub jeśli nie chcesz żeby się dowiedzieli co tam trzymasz to zewnętrzny dysk i jedziesz .

DawidG3
komentarz
komentarz (edytowane)

Eee to lipa, zanim ja kupie ten alkohol... Kurde no nieciekawie jest.
Mimo to dizęki [b]Cyprian[/b] za pomoc :) Piwo dla Ciebie ;D

[b]SB&FB[/b], tak też myślę że trzeba zrobić ;)

Edytowane przez DawidG3
Armey
komentarz
komentarz

jezeli masz bardo wazne dane na dysku to moze warto kupic jakis dysk zewnetrzny pod USB przynajmniej bedziesz mial pewnosc ze bedzie z danymi wszstko porządku:)

DawidG3
komentarz
komentarz

[b]Armey[/b], chyba obudowę na dysk ;) Ale widzisz: kupić obudowę i drugi dysk (na stałe do laptopa) - to ja za 140zł będę miał drugą płytę, sprawną i działającą w 100%. Więc chyba Twój sposób nie jest w moim przypadku opłacalny ;) Bo nie zamierzam zalewać więcej laptopa :P

Uruchomiłem go dziś. Włożyłem RAMy, napęd. Do napędu włożyłem bootowalną płytę z systemem LinuxCD.pl. Wyskoczył błąd. Z tego błędu zrozumiałem że nie może zbootować. Na płytę z instalką WinXP Pro zareagował tak samo. Boję się podłączać dysk. Co mu może teraz dolegać?

asmodeuszz
komentarz
komentarz

Jaki komunikat płyty instalacyjnej? Dane z dysku spokojnie sobie przekopiuj i podłącz. Uszkodzenie dysku mogło być spowodowane tylko zalaniem.

DawidG3
komentarz
komentarz

Ale ja nie mówię, że dysk jest uszkodzony. Nie wiem o nim nic...

Komunikat, który wyskakuje po włożeniu i bootowaniu z płyty z dystrybucją [b]cdlinux.pl[/b]:
[code]ISOLINUX 2.10.2004-06-18 isolinux: Loading spec packet failed, trying to wing it
...
isolinux: Extremely broken BIOS detected, last ditch attempt with drive = 82
isolinux: Disk error 01, AX = 421E, drive 82

Boot failed: press a key to retry...[/code]

Komunikat, który wyskakuje po włożeniu i bootowaniu z płyty instalacyjnej [b]WinXP Pro[/b]:
[code]CDBOOT: Memory overflow error[/code]

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.