x-kom hosting

jak wymienić procesor

Szymi07
utworzono
utworzono

Witam ,kupilem sobie procesor nieco lepszy i chce go teraz wymienić ,czy będę musiał podejmować jakieś specjalne kroki ,czy po prostu ściągnąć i założyć nowy ?

Petlik
komentarz
komentarz

Po prostu sciagnac ;) najlepiej jak zrobisz to zaraz po wylaczeniu kompa, zeby pasta byla rozgrzana i nie skleila zbyt mocno procesora z radiatorem.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Komputer MUSI BYĆ ODŁĄCZONY OD PRĄDU.

Zdejmuje się stare chłodzenie, odblokowuje Socket (dźwigienka w przypadku AMD i starszych Inteli, klapka w nowszych Intelach), wyciąga procesor, wkłada nowy.

Radiator oczyszczasz ze starej pasty termoprzewodzącej (chusteczkami, następnie, by doczyścić, wacikami nasączonymi np. spirytusem retryfikowanym - dostaniesz w monopolowym :D).

Na nowy procesor, po włożeniu go do gniazda (i zablokowaniu Socketu) nakładasz nową pastę termoprzewodzącą i rozsmarowujesz ją tak, aby warstwa była możliwie jak najcieńsza (grubości kartki papieru, ew. minimalnie grubsza). Smarujesz TYLKO IHS (czyli metalową blaszkę osłaniającą rdzeń procesora (i tylko jej powierzchnię - bez ścianek bocznych!). Rozsmaruj pastę równomiernie (ale przypominam: jak najbardziej cienko), by IHS nie "prześwitywał". Potem możesz już ponownie nałożyć radiator.

Stary procesor można wyczyścić podobnie jak radiator, ale włóż go do plastikowej podstawki, którą prawdopodobnie dostaniesz wraz z nowym - inaczej istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia powyginasz nóżki.

Pytania? ;)

P.S.

Jeśli radiator, mimo odblokowania zaczepów, nie chce się "odkleić" od procesora, to nie ciągnij go na siłę! Zamiast tego, poruszaj nim trochę (w sensie: poobracaj trochę w lewo i w prawo na zmianę, równocześnie lekko ciągnąc w górę).

P.S. 2

Pastę można rozsmarować np. za pomocą zwykłej (czystej!) folii lub rękawiczki lateksowej (ale tutaj będzie potrzebne troszkę więcej pasty, bo lubi ona przylegać do takich rękawiczek). Nie rozsmarowuj palcem - bardzo ciężko to potem zmyć.

Szymi07
komentarz
komentarz

Wielkie dzięki , myślę że ten artykuł pomoże mi rozwiązać ten problem

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Jeśli miałbyś jakieś pytania to wal na PW.

Iska
komentarz
komentarz

Witam

Taka mała rada ode mnie. Uważaj na radiatory przyklejone do proca za pomocą taśmy termo przewodzącej. Moja ostatnio tak się zapiekła że przy próbie zdjęcia radiatora, dosłownie wyrwałem procek z płyty mimo tego że był zatrzaśnięty w sokecie. Na szczęście athlony to twarde bestyje i skończyło się na jednej wygiętej nóżce, którą zręcznie naprawiłem przy pomocy śrubokręta krzyżakowego :D

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Pasty, nie taśmy :D Ja tak miałem 3 razy, że wyjąłem radiator wraz z prockiem, oczywiście z zablokowanego Socketu... 2 razy musiałem nóżki prostować, na szczęście z powodzeniem (jakby się jakaś ułamała to procek prawdopodobnie na śmietnik :E).

Szymi07
komentarz
komentarz

Wielkie dzięki :)

rafalluz
komentarz
komentarz
Witam ,kupilem sobie procesor nieco lepszy i chce go teraz wymienić ,czy będę musiał podejmować jakieś specjalne kroki ,czy po prostu ściągnąć i założyć nowy ?

Rozumiem, że upewniłeś się, że działa z tą płytą główną i zakutualizowałeś BIOS, jeśli było to potrzebne?

A co do rozsmarowywania, sprawdź, czy producent pasty nie daje specjalnych zaleceń co do metody. Np. w przypadku Arctic Silver 5 na prockach dwurdzeniowych zaleca się zrobić cienką kreskę pokrywającą oba rdzenie i po prostu przycisnąć radiator.

Szymi07
komentarz
komentarz

Widocznie masz nowszy komp i procek odemnie ,a procesor wymieniał mi znajomy z pomocą artykułu oczywiście :) załóż nowy temat i się dowiesz ,powodzenia

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.