Skocz do zawartości

ForumPC.pl używa plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu internetowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.    Akceptuję używanie plików cookies

Zdjęcie

jak wymienić procesor

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Szymi07

Szymi07
  • Użytkownik
  • 33 postów
0
Neutralny
  • Numer GG:

Napisano 30 lipiec 2009 - 15:47

Witam ,kupilem sobie procesor nieco lepszy i chce go teraz wymienić ,czy będę musiał podejmować jakieś specjalne kroki ,czy po prostu ściągnąć i założyć nowy ?
  • 0

#2 OFFLINE   Petlik

Petlik
  • Użytkownik
  • 53 postów
9
Neutralny
  • Numer GG:
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 30 lipiec 2009 - 16:01

Po prostu sciagnac ;) najlepiej jak zrobisz to zaraz po wylaczeniu kompa, zeby pasta byla rozgrzana i nie skleila zbyt mocno procesora z radiatorem.
  • 0

#3 OFFLINE   FrogsterPL

FrogsterPL
  • Ekspert
  • 7071 postów
528
Znakomity
  • Miejscowość:Kędzierzyn-Koźle

Napisano 30 lipiec 2009 - 16:13

Komputer MUSI BYĆ ODŁĄCZONY OD PRĄDU.

Zdejmuje się stare chłodzenie, odblokowuje Socket (dźwigienka w przypadku AMD i starszych Inteli, klapka w nowszych Intelach), wyciąga procesor, wkłada nowy.

Radiator oczyszczasz ze starej pasty termoprzewodzącej (chusteczkami, następnie, by doczyścić, wacikami nasączonymi np. spirytusem retryfikowanym - dostaniesz w monopolowym :D).

Na nowy procesor, po włożeniu go do gniazda (i zablokowaniu Socketu) nakładasz nową pastę termoprzewodzącą i rozsmarowujesz ją tak, aby warstwa była możliwie jak najcieńsza (grubości kartki papieru, ew. minimalnie grubsza). Smarujesz TYLKO IHS (czyli metalową blaszkę osłaniającą rdzeń procesora (i tylko jej powierzchnię - bez ścianek bocznych!). Rozsmaruj pastę równomiernie (ale przypominam: jak najbardziej cienko), by IHS nie "prześwitywał". Potem możesz już ponownie nałożyć radiator.

Stary procesor można wyczyścić podobnie jak radiator, ale włóż go do plastikowej podstawki, którą prawdopodobnie dostaniesz wraz z nowym - inaczej istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia powyginasz nóżki.

Pytania? ;)

P.S.

Jeśli radiator, mimo odblokowania zaczepów, nie chce się "odkleić" od procesora, to nie ciągnij go na siłę! Zamiast tego, poruszaj nim trochę (w sensie: poobracaj trochę w lewo i w prawo na zmianę, równocześnie lekko ciągnąc w górę).

P.S. 2

Pastę można rozsmarować np. za pomocą zwykłej (czystej!) folii lub rękawiczki lateksowej (ale tutaj będzie potrzebne troszkę więcej pasty, bo lubi ona przylegać do takich rękawiczek). Nie rozsmarowuj palcem - bardzo ciężko to potem zmyć.
  • 0

#4 OFFLINE   Szymi07

Szymi07
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 33 postów
0
Neutralny
  • Numer GG:

Napisano 30 lipiec 2009 - 20:05

Wielkie dzięki , myślę że ten artykuł pomoże mi rozwiązać ten problem
  • 0

#5 OFFLINE   FrogsterPL

FrogsterPL
  • Ekspert
  • 7071 postów
528
Znakomity

Napisano 30 lipiec 2009 - 21:31

Jeśli miałbyś jakieś pytania to wal na PW.
  • 0

#6 OFFLINE   Iska

Iska
  • Użytkownik
  • 446 postów
1
Neutralny

Napisano 30 lipiec 2009 - 21:58

Witam
Taka mała rada ode mnie. Uważaj na radiatory przyklejone do proca za pomocą taśmy termo przewodzącej. Moja ostatnio tak się zapiekła że przy próbie zdjęcia radiatora, dosłownie wyrwałem procek z płyty mimo tego że był zatrzaśnięty w sokecie. Na szczęście athlony to twarde bestyje i skończyło się na jednej wygiętej nóżce, którą zręcznie naprawiłem przy pomocy śrubokręta krzyżakowego :D
  • 0

Procesor: Intel i5 3570K @ 4.2 gHz
Płyta Główna: MSI Z77A-G45
Pamięć RAM: Corsair Vengeance 16gb 4x4
Karta Graficzna: MSI GTX 770 2 GB @ GPU 1155 mHz Memory 1903 mHz
Zasilacz: Antec 650W TruePower

#7 OFFLINE   FrogsterPL

FrogsterPL
  • Ekspert
  • 7071 postów
528
Znakomity

Napisano 31 lipiec 2009 - 08:26

Pasty, nie taśmy :D Ja tak miałem 3 razy, że wyjąłem radiator wraz z prockiem, oczywiście z zablokowanego Socketu... 2 razy musiałem nóżki prostować, na szczęście z powodzeniem (jakby się jakaś ułamała to procek prawdopodobnie na śmietnik :E).
  • 0

#8 OFFLINE   Szymi07

Szymi07
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 33 postów
0
Neutralny
  • Numer GG:

Napisano 31 lipiec 2009 - 08:41

Wielkie dzięki :)
  • 0

#9 OFFLINE   rafalluz

rafalluz
  • infoBIT.pl
  • 10975 postów
1751
Znakomity

Napisano 01 sierpień 2009 - 11:36

Witam ,kupilem sobie procesor nieco lepszy i chce go teraz wymienić ,czy będę musiał podejmować jakieś specjalne kroki ,czy po prostu ściągnąć i założyć nowy ?

Rozumiem, że upewniłeś się, że działa z tą płytą główną i zakutualizowałeś BIOS, jeśli było to potrzebne?

A co do rozsmarowywania, sprawdź, czy producent pasty nie daje specjalnych zaleceń co do metody. Np. w przypadku Arctic Silver 5 na prockach dwurdzeniowych zaleca się zrobić cienką kreskę pokrywającą oba rdzenie i po prostu przycisnąć radiator.
  • 0

>>> Polecane zasilacze <<<

Zanim kupisz gotowca np. z allegro, przeczytaj --->>> www.StopGotowcom.pl

#10 OFFLINE   Szymi07

Szymi07
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 33 postów
0
Neutralny
  • Numer GG:

Napisano 01 sierpień 2009 - 22:55

Widocznie masz nowszy komp i procek odemnie ,a procesor wymieniał mi znajomy z pomocą artykułu oczywiście :) załóż nowy temat i się dowiesz ,powodzenia
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Przekaż 1% podatku na rzecz OPP | Twój Sony Ericsson | tanie domeny w PROGRESO

Zawartość każdej wiadomości wyraża poglądy i opinie jego autora, a nie administratorów czy moderatorów (poza wiadomościami pisanymi przez nich)