x-kom hosting

Nieoficjalny poradnik Sony Vegas 7.0, 8.0, 9.0

mmacioo
utworzono
utworzono

Zrobiłem ten poradnik dość niedawno. Jest to narazie I częsc tego poradnika ale będą następne gdzie pokaze moje odkryte metody robienia własnych efektów. Mysle ze wrsja 8.0 i 9.0 nie różnią sie diametralnie od siebie wiec mozna to potraktować również jako poradnik do Vegas 9.0 czy tez starszych wersji np 7.0. Iczęśc jest dla bardzo zielonych, którzy jeszcze sie nie zetknęli z tym programem. Będe uploudował tego posta o nowe częsci tego poradnika które niebawem zrobię.

NIEOFICJALNY PORADNIK SONY VEGAS 8.0

1. ZAPOZNANIE SIĘ Z INTERFEJSEM PROGRAMU

sony_vegas_8.JPG

#1 Okno podglądu projektu - Jak sama nazwa wskazuje i jak można się domyślić jest to nasz podgląd projektu. Jeśli masz słabszy komputer okno może nie pokazywać wpełni twojego wyniku pracy(zacinanie się). Trudno się nie dziwić skoro w jednej sek. okno ma pokazać np. pare klipów jednocześnie.

#2 Panel narzędzi - działa on wręcz identycznie jak większość takich paneli czyli zapisywanie projektu (nie mylic tego z nagrywaniem projektu w jeden plik), wczytywanie, ustawienia dźwięku jak i obrazu, renderowanie (nagrywanie projektu w jeden plik). Zapewne wielu rzeczy jeszcze nie wymieniłem ale na tym etapie poznawania tajników programu to nam w zupełności wystarczy.

#3 Panel podnarzędzi- znajdują sie na nim ikony które pomagają nam w SZYBKIM zapisie, SZYBKIM wczytywaniu projektu lub utworzeniu nowego projektu. Wręcz identyko jak Microsoft Word tyle ze jak każdy zdąrzył zauważc, bardziej na prawo znajdują się na nim inne ikony (osobiscie one mi sie w niczym nie przydają)

#4Pasek efektów(Video FX) - A take przejść między klipami (transitions) oraz okna w którym znajduje się lista klipów które używamy w naszym projekcie(Project Media) ? jeśli mamy już jakiś klip na Osi czasu(nr 7 na obrazku) to możemy wykonywac różne efekty na naszym klipie przejścia (dalsza część opisu tego narzędzia w dalszej części poradnika.

UWAGA! Okno 5 i 6 na pierwszym obrazku jest przystosowane do Video FX(efekty klipu) które zostało wybrane na pasku narzędzi nr 4! Sami więc widzicie ze dalsze nr (5,6) obrazka ukazują głębsze tajniki działu Video FX.

#5 Głębszy tajnik działu Video FX(efekty klipu) - Te nazwy umieszczone kolojno pod drugim to nic innego jak nazwy efektów np. Film Effect, Glow, Bump map,Cookie Cuter czy jak w moim przypadku Add noise.

#6 Kolejne okno o efektach... - Program Vegas jest tak rozbudowanym programem ze ma on jeszcze jedno okno poświęcone efektom. Na obrazku #6 można zauważyć obrazki przedstawiające oczy (mają one za zadanie pokazać jak danny efekt ( w moim przypadku Add noise) może wyglądać. Pokazuje to połowa obrazka mająca na celu pokazania jak klip wygląda w rzeczywistości a jak będzie jak użyjemy efektu. Całość mojej wypowiedzi ukazuje obrazek niżej

oczy.JPG

*Jako ciekawostkę dodam ze efekt Add Noise wprowadza do naszego klipu szum (taki jak w telewizorze który ma niewyraźny sygnał odbioru programu)

#7 Oś czasu - to właśnie na niej umieszczamy nasz klip czy klipy które też na niej edytujemy ucinamy kopiujemy (copy) wklejamy (paste).

2. OŚ CZASU - CZYLI NASZE GŁÓWNE OKNO PRACY

#1 Zapoznanie się z funkcjonowaniem osi czasu

Po dodaniu Klipu Wideo który zawiera dźwięk oś powinna wyglądać tak:

os.JPG

Numer 1 na obrazku - Oś wideo

Numer 2 na obrazku - Oś audio

W jednym projekcie można zrobić wiele osi wideo lub dźwięku, lub i tego i tego. Może to wyglądać tak:

os2.JPG

Nasz program w tym oto przypadku do czasu 00;01;00 (czyli do jednej minuty) będzie odtwarzał pierwszy track WIDEO (ten na górze). Aby pokazać w tej samej sekundzie dwa klipy na raz wystarczy kursorem najechać na górną krawędź klipu (tego pierwszego wideo) aż pojawi się napis ?Opacity is 100%? (opacity tu znaczy widoczność). Całość obrazuje poniższa ilustracja:

jh.JPG

Jak już najedziesz kursorem w te dowolne miejsce górnej krawędzi, za pomocą myszki ustaw opacity.

Jeśli ustawię Opacity na 40% to mój klip i całe okno vegasa będzie wyglądało następująco:

vcfcx.JPG

3. TWORZENIE PRZEJŚĆ MIĘDZY KLIPAMI (TRANSITIONS)

Kolejna sztuczka jaką wam pokażę w I części mojego poradnika są to przejścia między klipami (transitions)

Otóż w panelu nr 4 na moim pierwszym obrazku tego poradnika (czyli jak to nazwałem Pasek efektów(Video FX)) przyciskamy komendę ?transitions?.

Pojawiają się nam dwa różne okna podporządkowane właśnie tym przejściom (sprawa zupełnie taka sama jak z efektami)

oihds.JPG

Jak zauważyliście usunąłem z projektu Audio Track i inny Video track, tak ze został mi tylko jeden. Żeby mi było łatwiej postanowiłem podzielić klip na dwie części a jak to uczyniłem już pokazuję:

rete.JPG

1. Zaznaczam klip odkąd chcę go dzielić

2. Prawym przyciskim myszy klikam na ten zaznaczony element i wyskakuje obszerne okno

3. Komendą "Cut" ucinam klip

4. Zostało po nim puste pole. Zaznaczam gdzie chcę kursorem miejsce wklejenia

5. Prawym przyciskiem myszy klikam to miejsce i pojawia się okno- klikam komendę ?Paste?

6. Pojawia się ucięty klip

OK. Skoro tak to przejdżmy do tego co zostało niedokończone mianowicie transitons

Skoro mamy tą postać klipu:

rttgrefg.JPG

To jeżeli przeciągniemy jeden klip na drugi powstanie nam:

bez_tytuĹu.JPG

Zrobiłem tak wielkie te przejscie zebyście mogli zobaczy jak płynnie klipy na siebie wchodzą. Te opadające i wznoszące się kreski to nic innego jak opaci ty które zrobiło się samo w wyniku skrzyżowania (przeciągnięcia) klipów na siebie.

Z tego okna:

gddf.JPG

Mogę przeciągnąć np. efekt 3D Blinds ? Simple na wspólną część klipów.

Przytrzymaj obrazek Simple a nast. Przeciągnij go na wspólną część. Tym oto sposobem otrzymaliśmy niestandardowe przejscie.

Koniec cz I

Autor: Najmoła Maciej

PS: Proszę pisać jesli chcecie bym szybko stworzył nast. częsć poradnika (zapewniam ze znam o wiele więcej kombinacji niż te co powyżej zapisałem)

Sądze ze mógłbym zrobić o wiele lepszy poradnik niz wszytkie poradniki Pl jakie udało mi sie znalezc (a znalazłem ich sporo ale zaden nie miał tych ważniejszych rzeczy omówionych). Musicie dac mi szanse na II część

post-17672-1225291443_thumb.jpg

post-17672-1225291456_thumb.jpg

post-17672-1225291476_thumb.jpg

post-17672-1225291490_thumb.jpg

post-17672-1225291504_thumb.jpg

post-17672-1225291571_thumb.jpg

post-17672-1225293704_thumb.jpg

post-17672-1225293716_thumb.jpg

post-17672-1225293728_thumb.jpg

post-17672-1225293738_thumb.jpg

post-17672-1225293789_thumb.jpg

  • 1 miesiąc później...

krallu
komentarz
komentarz

czesc :D przydal sie poradnik :D na prawde :D chcialbym troszku wiecej :D prrosze :D

elkapitano
komentarz
komentarz

Witam

W jaki sposob podzielic na klipy zgrana na dysk kasete dvcam?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.