x-kom hosting

Instalacja Ubuntu manual krok po kroku + zrzuty

tofik177
utworzono
utworzono

Jak zainstalować linuxa ubuntu na VirtualBox lub ogólnie jak instalowac linuxa

Autorem wypocin jestem ja tofik1778983

Opis jak najbardziej łopatologiczny i chyba nie bęidze problemu z jego zrozumieniem.

Zrzuty oblinkowałem z nojego prywatnego serwera, jakby ich nie było znaczy ze serwer tymczasowo niedostepny.

Instalacja była przeprowadzona pod linuxem Ubuntu na VirtualBox 1.5.6_OSE

Instalacje na Vboxie (czy virtualPC) pod windowsem wygladaja praktycznie tak samo.

Czy to na Vboxie czy na dysku fizycznym proces instalacji przebiega praktycznie tak samo,

z tym ze na wirtualniej maszynie tworzymy wirtualny dysk na którym beidzemy instalowac, a na dysku fizycznym bedzie to cześć miejsca (zalezy jak kto ma.. moza usunac jakas partycje, zmienic rozmiar zeby utworzyc miejsce na nowe, bądz poprostu tworzyc nowe partycje na wolnym obszarz)

VirtualBox

W virtual box klikamy na "nowa" otwiera się kreator potem

8e456e6be46b6e59m.png

"dalej"

8fcc69fa9fccc9afm.png

Wpisujemy nazwe naszej maszyny a z listy "typ systemu operacyjnego wybieramy nasz instalowany system.

Będzie to ubuntu 8.0.4 jeśli nie ma konkretnego systemu wymnienionego z nazwy należy podać wersje jadra tu będzie "linux 2.6"

Teraz określenie pamięci fizycznej przydzielonej naszemu systemowi

ff3df949a89beeb7m.png

Ja daje 1024Mb

Następnie należy wybrać dysk wirtualny na którym zainstalujemy nasz system

1c2158ac77dc2959m.png

Jeśli posiadamy już takowy dysk wybieramy opcje "istniejący"

e59e0633e5ba252fm.png

jeśli nie trzeba taki utworzyć klikając "nowy"

fce2085276317cddm.png

dalej

1d71c9d932ab5341m.png

Typ obrazu wirtualnego dysku tutaj należy zaznaczyć opcje "obraz o stałym obszarze"

Tutaj wprowadzamy nazwę pliku obrazu naszego systemu oraz wielkość przestrzeni dyskowej na jego instalacje

1d71c9d932ab5341m.png

zakończ

e0e699a0bd0fc71bm.png

Tworzenie naszej partycji pod linuxa czekamy cierpliwie

a6a9e5ee39a43784m.png

Po zakończeniu klikamy opcje "istniejący"

4191eebb103ca5b8m.png

Mamy do wyboru dysk badz dyski do instalacji naszego systemu wybieramy stworzony obraz dysku i klikamy wybierz

999b6b412a0bdc15m.png

dalej

ce4908e3dcdfb8f7m.png

zakończ

3e3c79ae3b8eafafm.png

Pojawiła nie nasza nowa virtualna maszyna

c9a334967c8d880am.png

właściwie narazie to jej wirtualny dysk

Ustawienia naszej wirtualnej maszyny: z prawej strony widzimy w zakładce szczegóły mamy kilka opcji:

dyski twarde

ce84809f234dea3dm.png

cdrom/dvd

3b09c7394904dc8cm.png

Tu należy zaznaczyć opcje "zamontuj napęd cdrom/dvd" w przypadku gdy będziemy instalować system z płyty cd/dvd zaznaczamy opcje "napęd dc/dvd gospodarza"

3e44ece15b23033dm.png

Jeśli chcemy instalować z obrazu położonym na naszym dysku zaznaczamy opcje "plik obrazu iso" i podajemy położenie pliku z obrazem. klikamy na ikonkę "wybierz" pojawia się okienko

2fc339edf5b9d680m.png

Klikamy dodaj i podajemy położenie pliku obrazu

29663ac3a573c054m.png

wybierz , wybierz

c333f3c6d90d4d8em.png

i Ok.

W naszym napędzie bedize zamontowany plik obrazu który będziemy teraz instalować na naszym wirtualnym dysku

7cc74a21f60dd405m.png

Ważna sprawa należy ustawić "klawisz gospodarza" ponieważ gdy raz wklikniemy się w okno wirtualnej maszyny klawiatura oraz mysz będą działać tam aby z niej wyjść trzeba będzie wcisnąć owy klawisz gospodarza. Ustawia sie to w plik > ustawienia globalne > klawiatura klawisz gospodarza tu podajemy nasz klawisz zazwyczaj jest to "prawy ctrl" u mnie już F12

bdb8ce89840296dbm.png

Instalacja

Odpalamy maszynę

>Klikamy "uruchom"

Klikamy w okno naszej maszyny myszka i klawiatura teraz będą działać tylko w oknie WM

71b4d4cea5146677m.png

Od tego momentu instalacja linuxa na virtualnej maszynie bedzie przebiegała prawie identycznie jak pzy instalacji na dysku fizycznym

Wybór języka tu wybieramy klawiszami kursora polski

abac8b2ab5abc094m.png

Będziemy instalować ubuntu wiec wybieramy instalacje

3f28864af8775406m.png

czekamy

7c4e973362e9bb14m.png

aż ukaże się menadżer instalacji

b4fcd48aa3e1780fm.png

kolejno wybieramy język "polski" > do przodu

strefę czasową

391a26eadedcab3bm.png

układ klawiatury

098ee0637624c9dbm.png

i partycjonowanie

a89c947be24e5498m.png

zaznaczamy tutaj ręcznie i do przodu

09dc5bbad3eb542am.png

Mamy tu listę dysków, ja instaluje na wirtualnej maszynie gdzie stworzyliśmy wcześniej jeden dysk wiec jest jeden, kiedy instalujemy na dysku lokalnym dysków może być kilka i każdy dysk będzie miał swoje partycje...

Tu wybieramy dysk bądź wydzieloną partycje na linuxa na dysku lokalnym kompa.

Dla instalujących linuxa na dysku fizycznym na np: partycji d:

(jeśli instalujemy linuxa na dysku fizycznym i mamy na nim partycje w systemie plików ntfs bądź fat32 a będziemy na niej chcieli instalować linuxa należy usunąć partycje a następnie postępować tak jak w dalszej części opisu...)

Przykład jak będzie wyglądał dysk z np windows na dysku c: na d: chcemy instalować linuxa, na e: są jakieś inne nasze rzeczy

e8c659ed0a2021b3m.png

(rodzaj partycji sa fat32 bądź ntfs u mnie jest fat bo zrobiłem ten przykład na szybko)

Chcemy instalować na d: (z partycji najpierw trzeba przenieść rzeczy które tam mamy ponieważ stracimy je)

usuwamy partycję d: zaznaczamy ja i wciskamy przycisk "usuń partycje"

02073291ced9ddafm.png

następnie na wolnej przestrzeni będziemy tworzyć partycje dla linuxa

tutaj będę robił to na WM , tworzył partycje na całej przestrzeni, jeśli instalujący system na dysku fizycznym i jakiejś jego partycji np d: która wcześniej usunęli będę robię następujące czynności na partycji d:

Dzielenie dostępnego miejsca dla systemu na partycje:

Wybieramy partycje na której będziemy instalować (jeśli partycje ma jakiś system plików należy usunąć partycje)

6a922b0616fa5aabm.png

Potem klikamy na "nowa tablica partycji" (instalujący linuxa na dysku fizycznym pomijają ten krok)

Mamy teraz przestrzeń na której będą tworzone partycje.

2b07a33253e80224m.png

Klikamy "nowa partycja" i ustawiamy kolejno jak na zrzucie:

63d38243a183c6e3m.png

rodzaj: podstawową

Rozmiar nasz rozmiar dla partycji systemowej w mega bajtach (można dac np 20GB czyli 20480 MB można więcej można mniej zależy to wyłącznie od nas instalując linuxa na dysku fizycznym 10 gb już powinno nam spokojnie wystarczyć, ja jeszcze chyba nigdy nie przekroczyłem maksymalnie 20gb)

partycja systemowa najprościej ujmując to tak jak partycja c: w windows gdzie "leży" cały system instalowane programy itd.

lokalizacja dla nowej partycji: początek

użyj jako: system plików ext3 z księgowaniem

punkt montowania: / (tylko slash nic więcej.!!)

i wciskamy ok

mamy już partycje systemowa

a8c831009f0689b5m.png

Tworzymy partycje wymiany "swap"

i kolejno:

rodzaj: podstawowa

rozmiar: np 1024Mb (jak mamy np 2gb lub więcej można ustawić mniej np 512mb niektórzy twierdza ze mając powyżej 2gb ramu można pominąć tworzenie partycji wymiany gdyż nie będzie używana, ale żeby nie było potem jakichś problemów należy ja utworzyć)

bfda228d5e6aaa0bm.png

lokalizacja: początek

użyj jako: przestrzeń wymiany (swap)

punkt montowania: brak

klik ok

7d55ad4481eefd03m.png

Tworzymy partycje domową(katalog domowy) home

podobnie jak poprzednio "nowa partycja"

rodzaj: podstawowa

rozmiar: tu możemy dać resztę miejsca jakie przeznaczyliśmy dla linuxa ( u mnie nie zostało go wiele jak widać)

lokalizacja: początek

użyj jako: system plików ext3 z księgowaniem

punkt montowania: /home (bez żadnych spacji)

tak będzie wygladać nasze miejsce na linucha przygotowane do instalacji...

f438c8bf9e0a5421m.png

oczywiście na dysku fizycznym powstaną nam 3 nowe partycje zamiast naszej wcześniejszej partycji d:

jak coś źle zrobiliśmy zawsze można cofnąć zmiany

klik "do przodu"

Kim jesteś?

tutaj wprowadzamy dane o użytkowniku

jak się nazywasz: nasza nazwa

nazwa logowania: nasza_nazwa_logowania (może być taka sama jak wcześniej)

hasło: nasze_haslo

i nazwa komputera...

5d3ac1896ed89477m.png

"do przodu"

"gotowe do instalacji"

263706a1e5aebac4m.png

uwaga!! jest tam jeszcze opcja "zaawansowane"

służy ona do zmiany miejsca instalacji programu rozruchowego (naszego bootloadrea)

najlepiej zostawić to w spokoju niech będzie ustawione domyślnie.

6b5b8cb6d566cc3bm.png

tu wyświetla się podsumowanie klikamy "zainstaluj"

instalacja

e9adb1bf61901421m.png

po instalacji "uruchom ponownie teraz"

71b9c9d4c9f8cb09m.png

Jeśli instalowaliśmy na virtualnej maszynie system uruchamia się domyślnie od razu

Jeśli na dysku fizycznym gdzie mieliśmy już na przykład windows xp

wyświetli się bootloader gdzie wybieramy który system chcemy uruchomić

Jeśli bootloader się nie pojawił i prawie od razu ładuje się ubuntu zapewne pojawi się informacja ze trzeba wcisnąć klawisz esc (bądź inny) aby przejść do wyboru systemu operacyjnego

Po wyświetleniu bootloadera wybieramy system który chcemy uruchomić i enter

uruchamianie ubuntu

46714d69a8d0bf4fm.png

logowanie: wpisujemy login enter hasło enter

f51518e65be4ef4bm.png

Tto by było na tyle

po zakończeniu instalacji nie zapomnijmy o wyjęciu płyty z cd/dvd

bądź odmontowaniu obrazu w wirtualbox

Powodzenia.

edit:

Zmieniłem zrzuty na miniaturki zajeło mi to ponad godzine, mam nadzieje ze ktoś doceni ;]

Jakbym sie gdzies pomylił prosze pisac.

  • Dobra wypowiedź 1

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.