x-kom hosting

BIOS - jak wyłączyć AHCI

Osiak
utworzono
utworzono

Mam pytanie odnośnie biosu. Jak wyłączyć AHCI? W co trzeba wejść i co potem? Posiadam dysk SATA i chce zainstalowac Win XP.

Sean
komentarz
komentarz

jakiego masz biosa ? zaraz ci powiem co i jak

EDIT:

Windows XP

Tryb AHCI należy uaktywnić w BIOS-ie przed instalacją systemu operacyjnego. W tym celu wchodzimy do niego, odnajdujemy opcję AHCI Mode, a następnie przełączamy ją z pozycji IDE Emulation w Enabled. W zależności od producenta BIOS-u płyty głównej opcje w nim zawarte mogą się nieznacznie różnić nazwami. Teraz przechodzimy do instalacji systemu Windows XP. Podczas ładowania sterowników na dole ekranu powinien się wyświetlić następujący tekst:

Naciśnij F6 jeśli chcesz zainstalować sterowniki SCSI lub RAID innej firmy

Zgodnie z tym, co pisze wciskamy F6 i wkładamy dyskietkę. Niestety nie można załadować sterownika bezpośrednio z płyty CD/DVD, czy też pendrivea. Jeśli nie posiadamy stacji dyskietek można na innym komputerze zintegrować sterownik do kontrolera dysku z instalatorem systemu i tak przygotowany obraz ISO wypalić na płytkę. O tej czynności można poczytać na samym końcu tego artykułu w ?Integracja instalacyjnej wersji Windows XP ze sterownikami do kontrolera dysków?. Gdy przeoczymy chwilę, gdy możemy nacisnąć F6 instalator powiadomi nas komunikatem:

Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym systemie

Jednak przejdźmy teraz do opcji, gdy owy sterownik posiadamy. Wkładamy dyskietkę do stacji i naciskamy ENTER. Po tej czynności instalator wyświetli nam listę z nazwami kontrolerów dysków (chipsetów). Rzadziej będzie to jeden sterownik. Należy wtedy wybrać sterownik do takiego chipsetu, jaki znajduje się na płycie głównej. Jego nazwę można znaleźć w instrukcji obsługi płyty głównej, jak i na stronie internetowej producenta. Operację tą potwierdzamy oczywiście klawiszem ENTER. Po tej czynności następuje już standardowa procedura instalacji systemu.

Gdy na dysku znajduje się już Windows XP i chcielibyśmy włączyć AHCI, to niestety spotka nas niemiła niespodzianka. W trakcie ładowania systemu zostaniemy powiadomieni o niej niebieskim ekranem z komunikatem

STOP 0x0000007B INACCESSABLE_BOOT_DEVICE

Jednym wyjściem z tej przykrej sytuacji jest niestety ponowna instalacja systemu, oczywiście po uprzednim włączeniu AHCI w BIOS-ie.

znalazłem coś takiego poczytaj ... zrodło http://www.nvision.pl

Osiak
komentarz
komentarz

Nie mam takiej opcji. Mam bios F7. Z listopada 2007. Chciałbym przełączyć na IDE, żebym mógł zainstalować Win XP, bo mam dysk SATA.

pysiu
komentarz
komentarz

z reguły jest tak że dołączona jest płyta z sterownikami do płyty głównej na niej jest katalog sata i w nim sterowniki które sie zgrywa na dyskietke a póżniej wkłada się ja przed instalacją systemu zeby instalacja odczytała sterowniki do sata z dyskietki :)

Osiak
komentarz
komentarz

Mam płytkę Gigabyte ;) Skąd mam iwedzieć które na nie to sterowniki do Sata? Chciałem spróbować dograć przez nLite do płyty Windows XP brakujące sterowniki, jednak program nLite chce sterowniki w rozszerzeniu ".inf", a z internetu ze strony Intela ściągnąłem sterowniki i one są w jednym pliku ".exe". Bardzo proszę o pomoc.

Sean
komentarz
komentarz

powiedz jaka dokładnie masz płyte... poszukam sterów... sprawdz to dzięki programowi everest

Osiak
komentarz
komentarz

Znaczy się ja kupiłem nowego kompa bez oprogramowania i nigdy jeszcze tam nie było Windowsa żadnego.

Płyta główna: GigaByte GA-P35-DS3L pod Socket 775. Opcja z dyskietką odpada :/

Osiak
komentarz
komentarz

A które ściągnąć z tej strony? Już próbowałem z dyskietką, nie dało rady.ściągnąłem ze strony Intela sterowniki do tej płyty. Są one w folderze INFUpdate. w programie nLite wybrałem dodanie sterowników i utworzenie obrazu płyty. Wybierając sterowniki zaznaczyłem dany folder, a nLite wziął pliki INF, o której prosił i utworzyłem obraz płyty i zainstalowałem na płycie. Wrzuciłem do nowego kompa i znowu to samo. Co robić ?? !!

dar55
komentarz
komentarz

http://downloadmirror.intel.com/15599/eng/f6flpy32.zip

wkładasz dyskietkę uruchamiasz exe i masz sterowniki

jak nie masz dyskietki to robisz to u kolesia lub kochanki , kopiujesz z dyskietki na hdd ,tworzysz w Nlite i dodajesz te z dyskietki , obraz , i masz pełna instalkę

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.