x-kom hosting

SilentiumPC Fortis vs Arctic Freezer 13 Pro

UnlimitedPL
utworzono
utworzono

Więc jak myślicie? Ceny podobne. Obydwa ciche i równie wydajne. Więc który jest ciut lepszy??

snip91
komentarz
komentarz

Z testu na pclabie wychodzi na to, że Freezer jest ciut wydajniejszy (około 1'C). Piszą także, że na procesorach AMD jest lipny montaż. Ze swojego doświadczenia z chłodzeniem Arctica (Freezer Xtreme) stwierdzam, że ten montaż w ogóle jest bez sensu.
W Fortisie trzeba się znowu sporo namęczyć, żeby go zamontować, ale nie sprawia wrażenia, żeby cooler miał zaraz wylecieć z zatrzasków.

Do gry wchodzi teraz kwestia ceny. W jakich cenach możesz mieć oba coolery?

Rock'N'Rolla
komentarz
komentarz (edytowane)

ciężko będzie bo w internecie na szybko nie znalazłem porównania i pewnie nikt osobiście obu chłodzeń nie miał
ale ja wolałbym oddać te pieniądze polskiej firmie czyli SilentiumPC

znalazłem jedno porównanie:
http://pcfoster.pl/artykul/test-coolera-arctic-cooling-freezer-13-pro/688-4.html

Edytowane przez adrian351
Gość
komentarz
komentarz

Freezer-a zamontujesz na zapinike jeżeli zechcesz, a Fortis-a nie, bo jest ciężki i potrzeba backplate by go zamocować, a róznica w realu to 5*C miedzy nimi, bo koledzy maja oba te coolery, ale duża role odgrywa wentylacja obudowy.

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

[quote name='snip91' timestamp='1313757460' post='1324775']
Z testu na pclabie wychodzi na to, że Freezer jest ciut wydajniejszy (około 1'C). Piszą także, że na procesorach AMD jest lipny montaż. Ze swojego doświadczenia z chłodzeniem Arctica (Freezer Xtreme) stwierdzam, że ten montaż w ogóle jest bez sensu.
W Fortisie trzeba się znowu sporo namęczyć, żeby go zamontować, ale nie sprawia wrażenia, żeby cooler miał zaraz wylecieć z zatrzasków.

Do gry wchodzi teraz kwestia ceny. W jakich cenach możesz mieć oba coolery?
[/quote]

Cena nie gra roli ponieważ oba modele są w prawie tej samej cenie.

Co masz na myśli pisząć że Freezer 13 Pro ma montaż bez sensu? Podstawka jakaś kijowa etc??

snip91
komentarz
komentarz

Freezer 13 ma podobne mocowanie, co Freezer Extreme i 7. Poczytaj:

http://infobit.pl/hardware/powiew-chlodu-czyli-test-chlodzen-na-lga-1156
http://infobit.pl/hardware/arctic-cooling-freezer-7-pro-rev-2-vs-tacens-gelus-lite-ii/2

Jednak zostało ono trochę ulepszone, bo nie trzeba się tyle nadenerwować przy wciskaniu kołków w otwory. Ale dalej jest to na plastiku, co w przypadku dużego coolera może nie być dobrym wyjściem. Podejrzewam, że sprawdzi się lepiej niż w przypadku Xtreme, ale nie ma to jak backplate ;)

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

backplate co to takiego? metalowa podstawka etc??

snip91
komentarz
komentarz

Taka metalowa blaszka montowana po drugiej stronie płyty. Montaż jest wtedy bardziej skomplikowany, ale pewniejszy.
W sumie za 110 zł możesz dostać Thermaltace Contac 29. Może warto się nim zainteresować?

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

Nie wydaje się lepszy od w/w. Chyba predzej od tego thermaltake wziął bym cooler master hyper 212

tluk
komentarz
komentarz

1. Contac 29 BP to bardzo dobry cooler CPU, nie wiem o co Ci chodzi ;)
2. Hyper 212 to nie jest zbyt dobry wybór skoro [url="http://chlodzenie.net/reviews/podkrecanie-i7-test-20-zestawow-chlodzacych/6/"]jest słabszy od Fortisa[/url].
3. Fortis wcale nie jest ciężki, ciężki to jest [url="http://www.cooling.pl/prolimatech-super-mega-cpu-cooler-intel,produkt,552625.html"]Prolimatech SuperMega[/url] ;)

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

Więc podsumowując który cooler wzięli byście Wy? Freezer 13 Pro czy PC Fortis??

Gość
komentarz
komentarz

Zalezy wiele ob budy, bo jak ktoś ma małą to musi brać reezer-a a jak ma wiekszą to weźmie raczej fortisa, chyba że ma mniej kasy

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

Przyjmijmy że buda to thermaltake v4.Ograniczeni jesteśmy tylko do tych dwóch modeli. Jaki teraz wybór?

Gość
komentarz
komentarz

Jeżeli fortis wchodzi to bierz fortisa

tluk
komentarz
komentarz

Ja bym stawiał na Fortisa ;)

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

Zaskoczyliście mnie ;)

tluk
komentarz
komentarz

Dlaczego? Fortis to dobra i [url="http://chlodzenie.net/reviews/podkrecanie-i7-test-20-zestawow-chlodzacych/6/"]już dawno temu sprawdzona konstrukcja[/url] ;)

  • Dobra wypowiedź 1
cubeaim
komentarz
komentarz

Mam Fortisa i również oddaje na niego głos. Wart tej kasy Cooler, szczególnie jeśli w standardzie oczekujemy niskiego poziomu hałasu.
Trochę przy jego montażu można się napocić, ale bynajmniej ma się pewność solidności.

3ndriu
komentarz
komentarz

Imo najlepiej Thermaltake Contac. Tańszy od obu, a wydajność trochę lepsza (niewiele, ale zawsze). Dołączony wentylator jest cichy. Cooler jest w miarę lekki (poniżej 600g). Montaż zależny od platformy- na AM3 normalnie na zapinkę jak box, a na intelu trzeba montować backplate.

UnlimitedPL
komentarz
komentarz

[quote name='t.luk' timestamp='1313991778' post='1326931']
Dlaczego? Fortis to dobra i [url="http://chlodzenie.net/reviews/podkrecanie-i7-test-20-zestawow-chlodzacych/6/"]już dawno temu sprawdzona konstrukcja[/url] ;)
[/quote]

Z testów wynika iż lepiej chłodzi freezer 13 pro. Ale jeśli mówicie że lepiej mieć zamontowane backplate to chyba lepiej wybrać fortisa

  • 5 lat później...
l_owca
komentarz
komentarz

Pytanie zadane wiele lat temu ale ponieważ ostatnio miałem podobny problem by znaleźć porównanie to napiszę co z moich doświadczeń wynika. ku potomności...
od lat używałem freezera 13 pro, gdyby nie fakt że znajoma odkupiła moją płytę z procesorem i wrodzone lenistwo zostałbym nadal przy tym chłodzeniu bo jest ultrawydajne i ultraciche (przekładane było kilka razy z procesora na procesor i jeszcze wiele lat będzie można to robić).
Ponieważ przez lata technologia poszła na przód, to długo myślałem nad Noctuą oraz SilentiumPC Grandis 2. 
Moim priorytetem było zapewnienie jak największej ciszy, bo przy tak wielkiej powierzchni chłodzącej nie martwią mnie temperatury procesora nawet gdyby podskoczyły o te 5-6 stopni w stosunku do innych chłodzeń tej kategorii (aktualnie mam i7-7700k a on ma tdp bez oc ok 90W). Dlatego odpadła droga noctua (nie ma co przepłacać za to samo co daje silentiumpc), a grandis był dużo głośniejszy (choć i wydajniejszy od fortisa). 
W końcu zakupiłem SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (wcześniejsze wypowiedzi dotyczą pewno wcześniejszej wersji 1225).
Obydwa są równie duże ale spokojnie mieszczą się w obudowie, choć fortis jest lżejszy.
Muszę pochwalić fortisa że jest odrobinę cichszy niż freezer - trochę psuje mi ocenę głośne chłodzenie w zasilaczu (stąd niepewność). W każdym razie nawet w nocy można po cichu słuchać muzyki z głośników i nic nie przeszkadza (testowane przy otwartej obudowie... w zamkniętej powinna być cisza prawie totalna). dyski twarde pracują w sumie głośniej...
Montaż dużo wygodniejszy niż w przypadku freezera. Freezer miał dziwne zatrzaski które po latach strasznie się blokowały i nie chciały w ogóle wychodzić z płyty co przy uaktualnianiu komputera jest minusem. Ten ma wygodne śrubki i w sumie wystarczy długi śrubokręt by bez kłopotu zamontować go (na krótkim też możliwe bo taki tyko posiadałem i dało radę). Do tego pasta termo jest z zapasem.
Za to Fortis ma poważny minus... projektanci chcieli by nie blokował slotów ram - freezer utrudniał nawet na niskich kościach wyjęcie ram z dwóch pierwszych slotów (włożenie, wymaga zdjęcia metalowej czaszy) natomiast fortis ma bardzo duży zapas... - niestety - by go włożyć musiałem przełożyć chłodzenie w górnej części tyłu obudowy na zewnątrz (a podpięcie tego do zasilania to dodatkowe wyzwanie) ponieważ fortis zostawia pół centymetra odległości od tyłu obudowy!! Za to minus bardzo poważny dla silentiumpc i firma powinna więcej takich gaf nie popełniać (zresztą posiadam ich obudowę -Brutus 40- która również przez firmę została spiep... i by zamontować kartę w slocie pci na samym dole musiałem używać wiertarki by zrobić wyjście...)
Ogólnie każdemu mogę polecić Fortisa (v1425), podobnie jak Freezera 13 pro. Oba ciche, oba wydajne, oba z wadami. Za to w świetnej cenie. 

 

Freezer 13 pro: +cena, +wydajność, +cisza,      -ciężar, -blokowanie slotów ram, - mocowania (podczas odpinania)

Fortis3: +cena, +wydajność, +cisza, +nie blokuje slotów ram,     -wymaga wykręcenia najważniejszego wiatraka w obudowie

Gerlath
komentarz
komentarz

Drogi (ł)owco, zapewne masz płytę węższą niż typowe atx, co skutkuje tym że gniazdo cpu jest bliżej tyłu obudowy. Mam płytę sapphire pure(full atx) i fortis 3 zastawia mi dokładnie 43mm przerwy pomiędzy wentylatorem tylnym a samym chłodzeniem, więc to zależy od płyty głównej. Niestety nie da się zrobić loda wszystkim.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.