x-kom hosting

i5 760 Wysokie temperatury

virion90
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,
jak pisałem w innym dziale o zasilaczach biorę się za podkręcenie mojego i5 760 w tym celu zakupiłem sobie chłodzenie Mugen 2 revB. i pastę NT-H1 niestety tam gdzie mi składali kompa zapomnieli jej użyć i użyli standardowej z mugena ... Co mnie bardzo zdenerwowało (niestety zauważyłem to dopiero następnego dnia ;/ ) sprawdziłem temperatury w spoczynku ok 33 stopni zaś w stresie dochodzi do 58-60 ... Przy podkręcaniu do 3.8 i napięciu 1.225 V temp podskakuje do 55/75 ( w tym momencie podziękowałem i postanowiłem wymienić pastę ).
I tu dochodzimy do sedna problemu ... Byłem ciekaw jaką ma temp podstawowy coler na tym procesorze . Mój brat też go ma i się nie bawi w podkręcanie ... Odpaliłem Core temp i prime95 a tu temperatura 50 w spoczynku i 85-90 po 4 minutach obciążania !!!! Chyba coś jest nie tak ? Czy ten procesor na standardowym chłodzeniu bez kręcenia powinien się tak grzać ?
Jeżeli to dla niego norma to ja bez zmiany pasty podkręcę go do 4 GHz bo wtedy mam temp ok 85 ^^ Sprzęt mojego brata:
-Intel Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156, BOX/
-Gigabyte Gigabyte P55-USB3 /intel P55/
-GeForce GT 220
-zasiłka to ModeCom 600W (jaki nie mam pewności ... mówiłem, żeby zmienił ale jest uparty jak osioł )

Wisnia123
komentarz
komentarz

pytaniem jest czy na boxie 80*C to dla niego norma? tak, boxowy cooler jest tylko do standardowych zegarów. dobre nałożenie pasty też odgrywa tutaj wazną rolę. grubość nie powinna przekroczyć kartki papieru, rozsmaruj kartą kredytową lub palcem dokładnie całą powierzchnie. na 70% tego proca na boxie u znajomego 70*C także majac mugen II nie powinno być takich wysokich temperatur. zamontowałeś dobrze chłodzenie?

MC Jay
komentarz
komentarz

[quote]lub palcem[/quote]
A niech cię ręka boska broni od takiego czynu ! Poprzez palec na paście mogą znaleźć się zanieczyszczenia !
Kropka pasty na środku procesora wystarczy a sam docisk radiatora wystarczy w 100% ! Dodam że przy zakładaniu nowej pasy najlepiej jest oczyścić i radiator i cpu spirytusem lub czymś co zawiera alkohol

Wisnia123
komentarz
komentarz

[quote name='matxxx' date='13 maj 2011 - 17:01' timestamp='1305302594' post='1258740']
Poprzez palec na paście mogą znaleźć się zanieczyszczenia
[/quote]
też się ręke a palec szczególnie myje przed taką operacją, rozcieram palcem i nawet pentium 4(grzejnik) na skręconym do minimum wentylu od celerona z Arcitc Silver 5 ma 40*C, po prostu nie wierze, ze autor ma kartę kredytową :D. co do kropki na końcu nie zawsze dochodzi do boków procesora.

virion90
komentarz
komentarz (edytowane)

Mój brat ma standardową pastę od intela tak więc nic nie nakładał ... Temp przy normalnym użytkowaniu wynosi 72 stopnie a przy obciążeniu (2 minuty) dochodzi do ponad 90 stopni... wtedy wyłączam prime95
A co do mojego sprzętu to rozebrałem go nałożyłem pastę NT-H1 (nie wiem czy dobrze :/ ) tak z 4mm pasty rozlałem w okrąg ; rozsmarowałem palcem (owiniętym folią ) tak jak na tutorialach i tyćko pasty (tak milimetr- może półtora ) na radiator i malutkie kułeczko zrobiłem . Temperatury przy spoczynku 29-31 przy obciążeniu dochodzi do 57 stopni po 1.5h stresowania ... ale czytałem, że pasty muszą się rozgrzać , żeby działać na 100% zobaczymy jak to będzie ... Dodam jeszcze , że mugen mi się mieści tylko w jednym ułożeniu czyli wentylator w stronę przodu obudowy tzn. do napędu dvd i dysku twardego ( między nim a sprzętem są jakieś 2cm ) .

A co do karty kredytowej to masz rację nie posiadam takowej ^^ Ale jak coś mógłbym użyć legitymacji studenckiej albo starego dowodu osobistego :P

Wisnia123
komentarz
komentarz (edytowane)

tak, ale powiedz mi teraz gdzie jest problem? w coolerze brata czy Twoim? na mugenie nienajgorsze te temperatury(troche stres za dużo, ale to zalezy jak kto paste nakładał i od przewiewnosci budy)

virion90
komentarz
komentarz

No w brata skoro u niego bez OC na standardzie temperatura wynosi 45 / 90+ ...
Bo u mnie wszystko gra XD Wyłączyłem na płycie gigabyta automatyczne napięcie i wszystkie turbo ^^ , podkręciłem go do 3500, ustawiłem napięcie CPU : normal (1.084xx) ; dynamiczne napięcie na +0,0375 i temp wynosi przy spoczynku 34-40 przy obciążeniu 57-59 (obciążam jak narazie 1,5h ) ... Tak więc u mnie wszystko gra . Zobaczymy jakie będą temperatury po wygrzaniu pasty :D

A co do wysokich temperatur przy stresie u brata to przeczyściłem mu bebechy , wymieniłem pastę na moją NT-H1 i przymocowałem lepiej radiator ... Temp. w spoczynku 39-40 stopni przy obciążeniu 80 stopni i rośnie ... nie wiem co mam z tym fantem zrobić... Chyba zaniosę go jutro do serwisu ... (oczywiście w jego przypadku mowa o ustawieniach standardowych procesora i płyty głównej )

Gość
komentarz
komentarz

Po 1 nawet na BOXIE niepodkręcony i5-760/750 nie osiągnie ci w stresie 75*C a po 2 źle zamontowałeś Mugena/źle nałożyłeś pastę to ci się tylko temperatury pogorszyły. Przy dobrej wentylacji budy i5-760 na 3.8Ghz i rozsądnym napięciu przy takim coolerze w stresie 60*C przekraczać nie powinien.

virion90
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='Sicknature' date='13 maj 2011 - 22:16' timestamp='1305321504' post='1258976']
Po 1 nawet na BOXIE niepodkręcony i5-760/750 nie osiągnie ci w stresie 75*C
[/quote]
Dlatego uważam, że jest coś nie tak z radiatorem lub płytą główną u niego...

[quote name='Sicknature' date='13 maj 2011 - 22:16' timestamp='1305321504' post='1258976']
o 2 źle zamontowałeś Mugena/źle nałożyłeś pastę to ci się tylko temperatury pogorszyły. Przy dobrej wentylacji budy i5-760 na 3.8Ghz i rozsądnym napięciu przy takim coolerze w stresie 60*C przekraczać nie powinien.
[/quote]
Nie mam z byt dobrej wentylacji + jak napisałem wyżej mugen jest w średnio dobrym położeniu (tylko tak się mieścił ) ;/ wiatrak jest w stronę przodu obudowy czyli wieje mi na dysk twardy. Obudowa to elite 331z 1 wiatrakiem. Po zmianie pasty ze standardowej na moją temp. spadły o jakieś 5-6 stopni. Ale i tak dla napięcia 1,125 osiąga 3,5 GHz i ma temp w stresie do 60 stopni :/ za to dla 1,35 V i 4,0 Ghz ma temp do 75 (to już za dużo ) a na standardzie temp dochodzi do 57 stopni

@EDIT 1
A i jeszcze jedno. Gdzieś czytałem w poradnikach o OC , że można zwiększyć prędkość wentylatorów ... Tylko nie wiem gdzie :/ Może to by zwiększyło spadek temp.

@EDIT2
mam jeszcze inne pytanie ... Czy można ustawić na mojej płytce h55m-usb3 ,żeby skakała sobie po napięciu ale tylko w zakresie do jak również , żeby skakała sobie po częstotliwości w zakresie do... Pytam ponieważ, kiedy mam ustawione 3,5 to temp w spoczynku wynosi 38-41 ponieważ minimalne napięcie jakie mogę ustawić wynosi 1,08125V zaś jak jest na automacie to ustawia sobie 0,88V i temperatura wtedy wynosi 29-33 stopnie w spoczynku a w stresie 56 tak więc tu są 4 stopnie różnicy dla 200 MHz czyli się opłaca ale spoczynek mnie wnerwia ;/

Gość
komentarz
komentarz

Skoro źle go zamontowałeś i prawdopodobnie źle dokręciłeś/nałożyłeś pastę + masz marną wentylację to popraw te aspekty. w Elite skoro się zmieści na wysokość to co za przeszkoda go przekręcić aby wiał w stronę tyłu obudowy? Backplate masz a jemu jest obojętne w którą stronę jest założony. Popraw.

virion90
komentarz
komentarz (edytowane)

ponieważ się nie mieści w stronę tyłu obudowy (radiator jest idealnie na wysokości wbudowanego wiatraka ;/ . nawet obniżenie płyty nic nie da ;/ jeżeli bym nie wymontował tego wiatraka to nie da się w inną stronę tego założyć ... co najwyżej jakbym przestawił grafikę o slot niżej to mógłbym ustawić aby wiało na nią ... wtedy zmieściło by się na styk ) ... Co do dokręcenia to jest dokręcony na maxa tzn.. równomiernie dokręcałem wszystkie śrubki tak, że teraz nawet nie drgnie ^^ A co do pasty to nie wiem czy jest źle nałożona ... wszystko robiłem tak jak w instrukcjach i poradnikach w internecie . Jak zakładali mi to w serwisie i dali swoją pastę to temp wynosiły 6-7 stopni więcej tak więc myślę, że dobrze to zmontowałem a temperatura jest wynikiem słabej przewiewności obudowy :/ Jak myślisz przestawić ten wiatrak z mugena aby wiał na grafikę ?

Gość
komentarz
komentarz

Wklej zdjęcie jak jest zamontowany ;)

MC Jay
komentarz
komentarz

[quote]też się ręke a palec szczególnie myje przed taką operacją,[/quote]

Tak, tyle że człowiek się poci gdy nawet tego nie widać i potem malutkie kropelki wody wyniszczają pastę :)

Gość
komentarz
komentarz

Jak owiniesz palec folią to jeszcze ale nie gołym paluchem po paście :lol2:

cubeaim
komentarz
komentarz

[quote name='virion' timestamp='1305356093' post='1259061']
Nie mam z byt dobrej wentylacji + jak napisałem wyżej mugen jest w średnio dobrym położeniu (tylko tak się mieścił ) ;/ wiatrak jest w stronę przodu obudowy czyli wieje mi na dysk twardy. Obudowa to elite 331z 1 wiatrakiem. Po zmianie pasty ze standardowej na moją temp. spadły o jakieś 5-6 stopni.
[/quote]
Czekaj czekaj, jak ta wentylacja przebiega u ciebie?
Frontowy wentylator powinien być i wciągać powietrze z zewnątrz, chłodzac przy okazji dyski.
Tylny wentylator musi wywiewac powietrze z obudowy, na zewnątrz.
Ten na Mugenie najlepiej i najrozsądniej, gdy wywala gorące powietrze w stronę tylnego wentylatora.

Czy ty masz wentylator na Mugenie skierowany - by wiał w stronę dysków? :E

virion90
komentarz
komentarz

[quote name='cubeaim' date='14 maj 2011 - 11:54' timestamp='1305370574' post='1259195']
Czy ty masz wentylator na Mugenie skierowany - by wiał w stronę dysków?
[/quote]

Tak!! Bo inaczej się nie zmieści :/ zaraz zrobię zdjęcie i wkleję

cubeaim
komentarz
komentarz

Już zanim to zdjęcie dodasz to po prostu odwróć wentylator, by wiał w stronę tyłu obudowy, a jeśli na przodzie się nie mieści to kup może Scythe Slip Stream w wersji [url="http://allegro.pl/scythe-slip-stream-slim-1200obr-optymalny-42m3h-i1564487198.html"]SLIM[/url] (12mm grubości).

Gość
komentarz
komentarz

no czekamy :) na foto - wklej na imageshack

virion90
komentarz
komentarz

W serwisie zamontowali mi go tak:
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=babbf79a7a688f81][IMG]http://images46.fotosik.pl/811/babbf79a7a688f81.jpg[/IMG][/URL]
temp. przy 1,125V i 3,5 GHz wynoszą w stresie do 60 ale utrzymują się w okolicach 57-58 stopni

Jak zamontuję go tak:
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b185f071603f1baa][IMG]http://images46.fotosik.pl/811/b185f071603f1baam.jpg[/IMG][/URL]

To temperatury przekraczają 65 stopni... Za mała odległość pomiędzy wiatrakami (chyba)

djmakus
komentarz
komentarz (edytowane)

oczywiście pierwszy sposób montażu jest [b]prawidłowy[/b]
wentylator na Mugenie powinien wiać w stronę tyłu obudowy

co do temperatur brata: prosta sprawa. Na pewno zostało Ci odrobinę pasty. Zdemontuj BOX u brata, nałóż nową poastę (po wyczyszczeniu starej np. watą i zmywaczem do paznokcji) i dobrze dociśnij BOXa. Tempy powinny zauważalnie spaść. WG mnie winny obecnie jest nie dociśnięty (czyli źle założony) BOX.

Edit: jeszcze dla uzupełnienia:
[quote] Za mała odległość pomiędzy wiatrakami (chyba)[/quote]
Nie. Kierunek obiegu powietrza jest zaburzony. To co powinno być wywiewane na zewnątrz krąży po obudowie. Część ciepłego powietrza która ucieka do góry na tył obudowy jest częściowo wyrzucana (przez wentylator na tyle budy) a częściowo zassana przez wentylator od Mugena.

Gość
komentarz
komentarz

Po 1 tak nikt Mugena nie montuje, musiałeś oryginalną pozycje wentylatora zastąpić na taka która nie sprawia że dmucha on na cały radiator , co powodujea że cała konstrukcja sprawuje się jak coolery klasę niższe. Zadam proste pytanie czemu jak składałeś PC nie użyłeś google i nie sprawdziłeś czy się zmieści? Po co ci Mugen który ma wydajność Freezera 13 z racji niepoprawnego montażu? Jesteś pewien że w poprzek nie wejdzie mi wygląda że jednak wejdzie dotykając zasilacza. Tak jest jak się najpierw robi a potem myśli ;)

cubeaim
komentarz
komentarz

Oczywiście że powinieneś go tak zamontować - http://pclab.pl/art38203-37.html
Musi wejść w ten sposób, conajwyżej będzie mało miejsca pomiędzy nim, a zasilaczem (niczym to nie grozi).
M.in. Po to właśnie wynaleziono obudowy z miejscem na zasilacz na dole, by chłodzenia mogły być większe i by można było je wspomóc wentylatorami nad nimi.

virion90
komentarz
komentarz (edytowane)

No przyznam się , że nie pomyślałem o tym, że może być problem z wciśnięciem go :/ Ustawiłem wentylator teraz tak:
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=df8c374350081644][IMG]http://images45.fotosik.pl/865/df8c374350081644m.jpg[/IMG][/URL]
I temp przy troszeczkę wyższym napięciu ( musiałem zwiększyć bo 3.5 było nie stabilne po 2h wywalało trzeci rdzeń ;/)
Temp. 38/58 ale to dopiero początek do 60 na pewno dojdzie ;/
Czy była by doża różnica jak dam go odwrotnie niż jest teraz tzn. w stronę wentylatora ? Bo jeżeli tak to się pobawię ^^ W najgorszym razie przestawię niżej płytę

cubeaim
komentarz
komentarz

Wzorem testu jednego użytkownika z naszego forum i SPC Fortisa - http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=153921&st=15
Ustaw lepiej, by wiał w stronę tyłu obudowy (tak jak wcześniej wspominałem).
Radiator przestaw o 90", bo tak skuteczniej będzie przepływało powietrze (Mugen to nie to samo so Scythe Ninja).

I doposaż się w jakiś wlotowy frontowy wentylator, jeśli jeszcze tego nie masz.
Samo chłodzenie nie będzie dobrze chłodziło, jak przepływ w obudowie jest znikomy lub nie ukierunkowany.

virion90
komentarz
komentarz (edytowane)

no temperatury mam takie:
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0162a4cec6b6032c][IMG]http://images39.fotosik.pl/857/0162a4cec6b6032cm.jpg[/IMG][/URL]
W stresie po 20 minutach Wartości maksymalne z zamkniętą obudową , aktualne z otwartą ;/
Co do wentylacji to mam tylko standardowy wiatrak na tył ... Nie wiem jaki mam dać wiatrak na przód do tej obudowy ;/ Nie chcę kupić czegoś co mi się nie zmieści ...

A co do obrotu o 90 stopni to nie da rady ;/ to, że się pod zasilacz nie zmieści to pikuś ... nie zmieści mi się w drugą stronę ;/ jeżeli by się zmieścił to by przylegał do karty sieciowej ;/

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.