x-kom hosting

Problem z Phenomem II X2 555 BE

domas1997
utworzono
utworzono

Witam.

Mam problem. Otóż podkręciłem procesor AMD Phenom II X2 555 BE z 3.2 GHz do 3.7 GHz. Na początku podkręcałem na napięciu CPU 1.35 V, ale potem zwiększyłem do 1.374. Wszystko jest dobrze BSOD nie pokazuje się ale gdy włączam test OCCT to w stresie pierwsza minuta jest dobrze ale potem zaczyna się bardzo mulić i nic się nie da zrobić tylko stop testu i jest wszystko dobrze. I o dziwo są bardzo niskie temperatury. Mam tylko Idle bo w stresie się tak muliło że nie dałem rady nawet zobaczyć. Idle: rdzenie 2x 26, 25, 27 stopni tak skacze, a całego procesora (temperatura z Everestu, ale w BIOS'ie jest mniej więcej to samo) 34 stopnie. A cała konfiguracja jest taka:

Wentylator:
SilentiumPC Spartan HE923

Procesor:
AMD Phenom II X2 555 Black Edit /3.2GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/

Płyta główna:
MSI 770-G45 /AMD 770, DDR3-1600/

Pamięć RAM:
Kingston 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 HyperX Blue

Dysk twardy:
Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 460 OC 768MB DDR5 /192bit/ 2xDVI/mHDMI

Nagrywarka DVD:
LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black)

Obudowa:
Gigabyte Luxo M1000 Black

Zasilacz:
Fractal Design Integra 500W

Bardzo proszę o pomoc.

Gość
komentarz
komentarz

Miałem podobną sytuację. Program pokazywał upływ sekundy po 2-3 sekundach. Podbij Vcore o jedno oczko.

domas1997
komentarz
komentarz

Z 1.374 V do 1.384 V podbiłem. Muli się tak samo.. Temperatury tak samo, w stresie dochodziły do 40 stopni ale nie za bardzo wiem czy skakały czy nie bo nadal bardzo muliło.. Jakieś inne wyjścia.. Może podbić jeszcze o oczko ?

Gość
komentarz
komentarz

Przeinstaluj program. Wina może leżeć po jego stronie.

domas1997
komentarz
komentarz (edytowane)

No teraz jest tak. Napięcie 1.384 V. 3.7 GHz. Temperatury to 39 stopni w stresie na rdzeniach, a idle w tym momencie 27 stopni; a jak odpalałem Everesta (żeby zobaczyć temperaturę całego procka) to właśnie zaczynał się mulić. To wyłączyłem test i włączyłem ale bez odpalanie jakichkolwiek okien i tym podobnych i nic się nie mulił. Czyli problem rozwiązany a przyczyną był Everest. W związku z takimi temperaturami kręcić dalej ?

Edytowane przez Mimik03
Gość
komentarz
komentarz

55 stopni na rdzeniach nie powinno przekraczać. Z napięciami też nie szalej. 1,45 V to max.

domas1997
komentarz
komentarz (edytowane)

55 stopni ale w spoczynku ? i mnożnik o 0.5 to napięcie też o oczko czy jak ? czy tylko mnożnik i OCCT na godzinę i patrzeć czy jest dobrze ?

Edytowane przez Mimik03
Gość
komentarz
komentarz

W stresie. Mnożnik zostaw i kręć szyną - daje lepszą wydajność. Obniż taktowanie pamięci do 1333 , ponieważ wzrost HT powoduje wzrost taktowania pamięci. Przy za wysokiej częstotliwości komputer nie wstanie. W OCCT puść na godzinę. Sprawdzaj stabilność co 100 MHz.

Gość
komentarz
komentarz

Raczej w stresie. Do 60 można śmiało kręcić. Powyżej wypada zapewnić lepsze chłodzenie. No i jak już padło wyżej nie przekraczałbym 1.45V dla Vcore. Spróbuj potestować Prime 95 ja z OCCT też miałem masę problemów.

domas1997
komentarz
komentarz

Szyną czyli przez FSB. I co oczko zapisywać i uruchamiać a co 100 MHz dawać test ? Pytam się bo dzisiaj zacząłem dopiero swoją przygodę i nie jestem bardzo zaznajomiony z tymi sprawami. : )

Gość
komentarz
komentarz

Skoro kręcisz szyną to podnoś co 10/15 i sprawdzasz. Jak system odpala i działa normalnie to wracasz do biosu i podnosisz znów. Gdy pojawia się niestabilność podnosisz vcore i testujesz już programem. Jak jest stabilnie (20/30 minut testu) to podkręcasz dalej gdy dojdziesz do ostatecznego taktowania a napięcie nie przekracza 1.45V testujesz z 2/3 godzinki programem a potem grami. Pamiętaj tylko aby w stresie nie było ponad 60*C. Czasem warto podnieść lekko napięcie NB to pomaga ustabilizować CPU. Taktowaniem pamięci zjedź do takiej wartości aby po oc nie było ono większe od nominalnego które ustawia płyta główna wtedy odpada kwestia ramu (jego przekręcenia i szukania co jest winne niestabilności ram czy proc) gdy zrobisz ostateczne OC na CPU to zaczniesz podnosić ram.

Ja u siebie musiałem jedynie podnieść Vcore oraz napięcie na NB jako że taktowanie minimalnie siĘ podniosło a CPU był bez tej czynności niestabilny nawet na 1.47v ;) OT CAŁA FILOZOFIA [img]http://www.forumpc.pl/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]

PS: czasem wystarczy dać na HTT -1/+1 aby uzyskać/stracić stabilność. U mnie bez ingerencji w inne opcje w biosie związane z stabilizacją taktowania (zbyt mało chęci i czasu na takie poważniejsze zabawy) stabilnie jet do 259 a na 260 już nie [img]http://www.forumpc.pl/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]

domas1997
komentarz
komentarz

Ramy mam od początku ustawione na 1333 MHz. Mam coś zmienić ? To będę podnosił na początku o 15 FSB i sprawdzał. I zobaczymy co będzie dalej. Ale zabiorę się za to dopiero jutro, a na dzień dzisiejszy mam 3.7 GHz.

Gość
komentarz
komentarz

Napięcie na RAM daj 1,6 V.

domas1997
komentarz
komentarz

No ale teraz jak mam kręcić przez FSB to chyba 10/15 za dużo jak mam mnożnik ustawiony na 18.5 a FSB standardowo na 200. Jak dodam około 10 FSB to z 3.7GHz się robi ponad 3.8GHz. Mam zmienić mnożnik na niższy czy mniej dodawać w FSB ?

Gość
komentarz
komentarz

Mnożnik zostaw na 16. Podnoś HT co 10-15 MHz i sprawdzaj stabilność.
[quote]Jak jest stabilnie (20/30 minut testu)[/quote]
Mi raz się wysypał po 30 minutach, ale ponowny test przeszedł pomyślnie.  Po drugie dłuższy test pozwoli zaobserwować czy temperatury dalej rosną ;).

domas1997
komentarz
komentarz (edytowane)

To od razu mnożnik na 16 zapisać uruchomić i potem jechać z HT, czy stopniowo obniżać ? I nie mogę przez FSB ? HT nie wiem jak to tam jest.. Pokręcam pierwszy raz i nie jestem ogarnięty w temacie. :D I no jak mam mnożnik na 16 ustawić to wszystko co do teraz zrobiłem będzie nie potrzebne praktycznie..

Edytowane przez Mimik03
Gość
komentarz
komentarz

Procesor ma fabrycznie mnożnik 16 a, że jest to wersja BE czyli z odblokowanym mnożnikiem, więc  możesz nim kręcić. Mnożnik ustawiasz na 16 i podnosisz taktowanie  HT to odpowiednik FSB w AMD. Domyślnie ma wartość 200 MHz.

domas1997
komentarz
komentarz

A to takie buty. :D Czyli tak: Ramy na 1.6V, Mnożnik na x16, Kręcę FSB co 10/15 MHz (nie co 10/15 oczek) i zapisuję i włączam i jak się uruchomi to jadę dalej. Dopiero jak wyskoczy BSOD to podnoszę napięcie i robię test na 20/30 minut. No i teraz jakby jadę od nowa to napięcie też zmniejszę na 1.35V czy zostawić te 1.384V ?

Gość
komentarz
komentarz

Wróć do 1,35 V. Jeżeli przy takcie np. 3,6 GHz 1,35 to za mało to podnosisz o jedno oczko i jedziesz dalej z taktowaniem itd. 1,45 -1,46 V to rozsądna granica.

domas1997
komentarz
komentarz (edytowane)

1) 3600 MHz temp.:
a) na rdzeniach - w spoczynku dochodzi do 30 stopni; w stresie dochodzi ledwo do 40 stopni
b) całego procka - w spoczynku około 35 stopni; w stresie około 45 stopni

Napięcie procka nadal 1.35V, ramów 1.63V, bo mogę tylko 1.59V i 1.63V; reszta auto

2) 3727 MHz temp.:
a) na rdzeniach - w spoczynku o dziwo 24-27 stopni
b) całego procka - w spoczynku 33 stopnie

Napięcie cały czas to samo.

Trochę mnie niepokoją te niskie temperatury.

2) 3808 MHz temp.:
a) na rdzeniach - w spoczynku około 24-26 stopni; w stresie około 38-40 stopni
b) całego procka - w spoczynku około 33 stopni ; w stresie około 47-48 stopni

Napięcie to samo.

Podkręcać do 60 stopni całego procka, no nie ?

Edytowane przez Mimik03
Gość
komentarz
komentarz

Jakimi programami je mierzysz? Ja przy OC sprawdzałem CoreTempem, Everestem Ultimate, oraz przy stresie OCCT. Jeżeli wahania są w nich rzędu 1*C to wszystkie pokazują prawidłowo. Zawsze możesz dotknąć radiatora. Jeżeli jest letni to jest te 30*C a jeżeli ciepły to 40/42*C.

domas1997
komentarz
komentarz

Mierzę tymi samymi programami co ty.. No jeden czasami dwa stopnie ale ogólnie to wszystkie to samo pokazują.. A jeszcze mam pytanie z pamięciami.. Zaraz dobiję do 1600 MHz to one mają dalej rosnąć czy jak ?

Gość
komentarz
komentarz

To zależy ja ustawiałem mnożnik pamięci na najniższy jaki pozwoliła ustawić płyta + nominalne napięcie na jakich pracują i kręciłem spokojnie procesor. Gdy mnie taktowanie zadowoliło bądź wyciągnąłem maksymalne taktowanie stabilne zwiększałem mnożnik pamięci do stanu takiego aby jeżeli to 1600 miały ~1600. Możesz też tą granicę przekroczyć o ile stabilne są. Po prostu taka kolejność najpierw proc potem ram a nie jedno i 2 bo wtedy nie wiemy co powoduje restart,zawieszenie czy bluescreena czy to może za małe napięcie na procesorze czy na ramach a może za wysoki takt tego cz tego itp. Rozumiesz o co mi chodzi? :)

domas1997
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak. Rozumiem. Najpierw dostosować procek a potem ramy. A mnożnik ramu jak będzie napisane w BIOSie ? I nominalne napięcie, czyli standardowe to nie pamiętam jakie było, coś około 1.71V.

Kurza twarz.. Szukałem tego mnożnika i byłem pewny że to było to.. I zmieniłem zapisałem wychodzą a tu mi się pokazuje warning.. To nie było wyjścia do BIOSu to zrobiłem standardowe opcje i zapomniałem że cała moja praca pójdzie na marne.. :( I teraz pytanie.. Jak sprawdzałem wszystko po kolei i było okej to mogę sobie 'skoczyć' z FSB ? Czy muszę jechać na nowo ?

Edytowane przez Mimik03
Gość
komentarz
komentarz

Wróć do ostatnich wartości, które powodowały stabilną pracę. Co do temperatur to są OK. Masz rewizje C3. Ja mam C2 i ona bardziej się grzeje niż C3. Przy 3,78 GHz mam 48-50 stopni w stresie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.