x-kom hosting

BitumenBOX,

TCNieI
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam ostatnim dniem podsuną mi ktoś na forum pomysł o bituemboxie, więc wpadłem jeszcze w tym samym dniu na allegro i zamówiłem maty, 2 dni później, czyli dziś koło godz 12 dotarły więc wziąłem się ostro do zabawy z dyskiem i starą puszką po napędzie CD, a nie była ona małych rozmiarów i troszkę utrudnień w niej było.. ale poszło mi to w jakieś 4h..

Kilka fotek:

przygotowania i pierwszy wycinanie,,

01.jpg

pierwsza przymiarka, w celu obliczenia kolejnych ścianek,

02.jpg

ścianki zrobione czas i na przykrywkę,

03.jpg

a tak to wygląda bez dysku, już z kompletem ścianek,

04.jpg

teraz kolejna przymiarka,

05.jpg

kolejna przymiarka czy pasuje przykrywka,

06.jpg

sama przykrywka z zbliżenia,

07.jpg

zamykamy, dokręcamy,

08.jpg

i podłączamy

09.jpg

i teraz kilka testów bez foli aluminiowej, dysk się wolno nagrzewa max temperatura 31C w miejscy nie przewiewnym (na podłodze) co prawda więcej niż normalnie o 4C, zgrzytów, świstów, charczenia nie słychać, jedynie ciche ledwo słyszalne świsty po przyłożeniu ucha do puszki bitumena, więc jak by nie patrząc wyciszenie prawie w 100%.. więcej napiszę jutro jak zrobię z folią i zrobię nadmuch :]

Zapraszam do oceniania..

/sorki za te duże fotki miałem problem z zauploudowaniem na jakiś inny serwerek może jutro zrobię miniaturki..

Update:

Jednak z nudów postanowiłem sobie obkleić aluminium.

fotka z góry:

10.jpg

z boku:

11.jpg

od środka:

12.jpg

i na wadze O-o troszku to waży :P:

13.jpg

oklejenie zajęło mi 30minut, testy jutro,

waga BitumenBoxa 1,8Kg, a całkowita waga z dyskiem aż 2,5Kg.

Update:

dysk do BitumenBoxa i do PC

14.jpg

a tu bałagan jaki został po stworzeniu BB

15.jpg

I teraz kilka testów, temp na starcie 21C po 3h podskoczyła do 27C (wolno się grzeje)

w stresie podczas defragmentacji dysków podskoczyła zaledwie do 28C (jeden plus z defragmentowany dysk :) )

w słabo wentylowanym miejscu leci do 30C

w lepiej wentylowanym miejscu utrzymuje się w temperaturze 27-28C

dysk jest nie słyszalny i temperatury o 1-2C wyższe niż normalnie..

Jakieś pytania? może coś przeoczyłem ?

Edytowane przez TCNieI

Mattix95
komentarz
komentarz

Bardzo fajnie Ci to wyszło ;) Sam muszę wyciszyć swój dysk i sprawić sobie takiego bitumenboxa ( od dawna się przymierzam do kupna mat ) . Mam tylko pytanie ; Na co przykleiłeś te maty ? I jeszcze kilka innych ;

Czy sprawdzałeś temperaturę dysku w stresie ? ( wypakowywanie pliku , defragmentacja itp. )

Czy Twój nowy bitumenbox wibruje ? ( czy jak go trzymasz np w ręce to czy czujesz drgania , wibracje itp ? )

max temperatura 31C w miejscy nie przewiewnym (na podłodze)

Jeżeli chciałbyś umieścić go w przewiewnym miejscu na dole obudowy , to weź taką gąbkę do mycia naczyń z kuchni i posadź na nim bitumena ( jeżeli Ci wibruje ) bo jakbyś postawił to na dole obudowy ( zakładając że wibruje ) to cała obudowa wpadłaby w rezonans i ciszy byś nie miał .

I jeszcze jakie maty kupiłeś ? Twarde ? Miękkie ? Z filcem czy coś ?

Ogólnie mi się podoba i sam się za to w weekend zabiorę ( chociaż najpierw muszę kupić maty ) , ale obudowę od starego Cd-rom 'a mam :)

Pozdrawiam !

Mateusz

TCNieI
komentarz
komentarz

uhuhu ale pytań :P,

maty przykleiłem na co? to były maty z klejem, jeśli o to Ci chodzi. Temperaturę w delikatnym stresie sprawdzałem podczas grania w Gotchica 3 ZB, co do większości testów i dokończenia BB wezmę się za to jutro dziś już chlapnąłem coś więc nie chce czegoś zawalić,

Wibrować z tego co trzymałem go w ręce jakoś tego nie odczułem, chwilę poleżał na podłodze potem w budzie(na blasze na dole budy, nie w zatoce) i jakoś drgań jakiś nie odczułem,

a co do umieszczenia go w przewiewnym miejscu to w przyszłości to zrobię, nie ma miejsca w budzie żeby go zmieścić jedynie gdzie bym mógł dać to w zatoki 5.25, ale tam znowu szpeci, wytnę u dołu kilka zatok 3,5" i tam mu zrobię już ładną konstrukcję, ale to już przy modzie całej budy, wraz z zmianą wentylacji na Slip Streamy 10dBA dla całkowitej ciszy ;] jedynie co jeszcze będzie szpecić to referencyjne chłodzenie GTX`a.. co pewnie też kiedyś się zmieni na HR-03..

wracając do pytań, o gąbce czytałem co nieco i zastanowię się nad tym,

co do mat, to kupiłem jak mi się wydaje twarde maty nie filcowane, sam bitumik,

a co do starego CD-Roma nie koniecznie musi być, w sumie najprościej się robi ale możesz pokminić z czegoś innego..

a mata ja wiem ? nie ma nazwy chyba, firmy APAMA a opis jakiś pisze że standard ja kupowałem w płatach 25x50cm zakupiłem 10szt z czego na BB weszło ok 3,5 maty a reszta znajdzie się na wnętrzach ścian obudowy,

tu masz aukcję tą sobie kupiłem : http://www.allegro.pl/item630416675_mata_b...nalne_maty.html

update

heex307
komentarz
komentarz

Górną część skrzynki też powinieneś obkleić folią aluminiową, ona ma za zadanie chronić przed sklejeniem się obu części. Oczywiście z pominięciem płytki drukowanej. Ogólnie fajna zabawka, sporo osób dla poprawy temperatur, po bokach dysku montuje kawałki miedzi wychodzące poza boxa. Podobno temperatury są lepsze niż normalnie z nawiewem. Zauważyłeś znaczącą różnicę w poziomie hałasu całego zestawu, czy reszta komponentów zagłuszała dysk ?

dar55
komentarz
komentarz
Podobno temperatury są lepsze niż normalnie z nawiewem.
:hm: chyba jak wypowie "hokus pokus" .

Jakim niby cudem ? Bitumit to izolator więc skąd spadek temp ;)

heex307
komentarz
komentarz

Miedziane płytki rozpraszają energię cieplną dużo lepiej niż szyny na dysk w zwykłej obudowie atx, a same maty maja lepsze przewodnictwo od powietrza. Myślę, że spadek jest bardzo prawdopodobny.

univega
komentarz
komentarz

Bardzo Fajnie to zrobiles :D::D ale ja bym jeszcze skąbinowal jakis plaskownik z alu albo miedz i dysk jakos inteligentnie owinol ;) moze by to cos dalo prz temperaturach :) ale naprawda mi sie podoba te wyciszenie , chyba tez se takie zrobie :D

TCNieI
komentarz
komentarz (edytowane)
Górną część skrzynki też powinieneś obkleić folią aluminiową,... czy reszta komponentów zagłuszała dysk ?

masz na myśli zewnątrz czy wewnątrz, bo jak wewnątrz to już jest full więcej się nie da bo płytka jest, a zagłuszać dysk hmm zagłuszać zagłusza ale nie dysk, tylko ciszę. Sam dysk słychać tylko bezpośrednio po przyłożeniu ucha do BB,

Myślę, że spadek jest bardzo prawdopodobny.

hmm no też tak myślę ale gdyby tej maty nie była tona tylko mniejsza ilość, bo tyle co nałożyłem to bardziej już jako izolator robi w czym skok temperatury..

Univega a ja myślę że na razie nie będę kombinował, i temperatury i tak jak na dysk nawet te 30C to jest mało..:]

Edytowane przez TCNieI
BlackRaven
komentarz
komentarz

Jakim niby cudem ? Bitumit to izolator więc skąd spadek temp wink.gif
A nie prawda, bo przewodność cieplna takich mat jest lepsza niż powietrza (chociaż z kolei gorsza niż metalu). Generalnie przy dobrze wykonanym bitumenboxie temperatury nie powinny wzrosnąć drastycznie.
dar55
komentarz
komentarz

o czym wy gadacie :) przewodność cieplna , oki ale...

1 bitumit to izolator

2 bitumity lepsze niż powietrze , załóżmy -> ale powietrze jest w ruchu i to chłodzi a nie samo powietrze

3 bitumity musiały by byc ogniwem politera by mieć temperature niższą ub porównywalną (tol.1-6 C )

generalnie bujda na resorach poza tyme że wytłumiaja wibrację i dźwięk

BlackRaven
komentarz
komentarz

Toć nie napisałem że temperatury będą niższe, czy takie same, po prostu dysk się nie ugotuje w czymś takim, bo bitumen jednak ciepło przewodzi. Inaczej takiego SQD też by nikt nie kupił, bo to rozwiązanie opiera się na tym samym.

Do autora tematu: Próbowałeś tego boxa zamontować w zatoce 5,25''?? Jak z tłumieniem drgań i przenoszeniem ich na obudowę? Sam się zastanawiam czy nie zrobić sobie takiego boxa (jakoś nikt mi nie chce tanio sprzedać SQD ;P), tyle że będę musiał go właśnie w zatoce zamontować.

TCNieI
komentarz
komentarz (edytowane)
Do autora tematu: Próbowałeś tego boxa zamontować w zatoce 5,25''?? Jak z tłumieniem drgań i przenoszeniem ich na obudowę? Sam się zastanawiam czy nie zrobić sobie takiego boxa (jakoś nikt mi nie chce tanio sprzedać SQD ;P), tyle że będę musiał go właśnie w zatoce zamontować.

Nie montowałem go w 5.25 i nie mam zamiaru(bo jest długi i się kończy na płycie głównej ;/), ale leży na dole obudowy nie mam żadnych jakiś gumowych podkładek, tylko leży o blacha na blasze :D i żadnych drgań nie odczuwam.

Update:

No i jednak bb znalazł sobie niechciane miejsce w zatoce 5.25

16.jpg

a tu jego temp

17.jpg

troszku się podniosła, zmiana miejsca, słabszy przewiew powietrza i pudełko nie przenosi drgań na obudowę :]

Edytowane przez TCNieI
  • 1 rok później...
seya
komentarz
komentarz

Witam, zajefajna sprawa ten bitumenbox, też chcę sobie taki zrobić.
Mam własnej roboty wyciszenie na dysk aktywne a chciałbym teraz pasywne.
Jakich mat najlepiej użyć bo nie mam pojęcia, nie śmierdzą one?

  • 1 rok później...
Sinclair
komentarz
komentarz

@TCNiel szkoda że cię zbanowali, bo akurat mam identyczny cdrom do przeróbki, i chciałem cię zapytać czy masz jakiekolwiek notatki/dane odnośnie tego bitumenboxa i jak poradziłeś sobie z wybrzuszeniami na górze CDromu.

  • 3 tygodnie później...
ratosluaf
komentarz
komentarz

Panowie, ile tej maty do tego trzeba?

Igorrodz
komentarz
komentarz

Może autor umiałby na to pytanie odpowiedzieć ale na forum był ostatni raz w sierpniu 2011 roku :E

ratosluaf
komentarz
komentarz

Akurat na autora nie czekałem :D

  • 3 miesiące później...
KingstonDataTraveler
komentarz
komentarz

ja kupilem kilka arkuszy, ale co to w ogole za pytanie :P

w roznych sklepach sa rozne formaty arkuszy, standardowe maja chyba 2,5mm grubosci, policz sobie ile ci potrzeba, to nie takie trudne ;)

poza tym, maty bitumiczne sa tanie jak pasztet, najwyzej ci zostanie jedna czy dwie, zawsze sie do czegos przyda

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.